Yüzey Örtüleri Sıcaklığı Etkiler mi?

Yüzey Örtüleri Sıcaklığı Etkiler mi?
Doğal yüzey örtüleri ile doğal olmayan yüzey örtüleri farklı ısınmaya neden olur. Özgül ısıları, renkleri ve parlaklıkları farklı olduğundan kayaçlar farklı oranlarda ısınır. Koyu renkli ve mat yüzeyler çabuk ısınıp çabuk soğur. Açık renkli ve parlak yüzeyler, geç ısınıp geç soğur. Ayrıca toprağın nemi de sıcaklığı etkiler. Nemli toprak geç ve az ısınır. Aynı şekilde geç ve az soğur.
Bitki örtüleri gündüz yerin ısınmasını azaltır. Geceleri de bir örtü görevi görerek aşırı soğumayı önler. Bu nedenle ormanlarda sıcaklık farkı azdır. Buna karşılık bitki örtüsünün cılız olduğu bozkır ve çöl alanları çabuk ısınıp çabuk soğur. Buralarda günlük ve yıllık sıcaklık farkları yüksektir.
Kar, beyaz renkli ve parlak yüzeyli olduğundan güneş ışınlarının büyük bir bölümünü yansıtır. Kar örtüsü ısınmayı azaltır. Kar örtüsünün içindeki hareketsiz hava tanecikleri, yerden ışımayla sıcaklık kaybını önler. Bu nedenle kar altındaki toprak örtüsü fazla soğumaz, topraktaki tohumları ve canlıları donmaktan korur.

yuzey_ortulerinin_sicakligi_etkilemesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.