Yiyeceklerin İçerdikleri Besin Ögelerine Göre Sınıflandırılması
Yiyeceklerimiz içerdikleri besin ögelerinin yoğunluğu açısından 5 grupta toplanır.
1. Grup: Et, Tavuk, Balık, Sakatat, Yumurta ve Kuru Baklagiller
Bu gruptaki besinler protein, demir, çinko ve B vitaminleri bakımından zengindir. Ayrıca bu besinler enerji de verir. Bir günde, bu grup besinlerin bir veya birkaçından karışık olarak 2-3 porsi¬yon yenmelidir. Fazla tüketildiğinde yüksek kolesterol, gut, hipertansiyon vb. sağlık sorunları ortaya çıkabilir.
2. Grup: Süt, Yoğurt, Peynir vb.
Bu grup, kemiklerin ve dişlerin sağlığı için gerekli olan kalsiyum bakımından zengindir. Ayrıca temel besin ögelerinden protein, karbonhidrat ile A ve B vitaminlerinin birçoğu için de iyi kaynak sayılır. Bu gruptan, günde 1-3 porsiyon yenilmesi önerilmektedir.

3. Grup: Sebze ve Meyveler
C vitamini, bazı mineraller ve posa ihtiyacı bu grup besinlerden karşılanır. Kış ve yaz meyve ve sebzelerinin hepsi bu gruba dâhildir.
Yeşil yapraklı sebzeler C vitamininin yanı sıra A ve B vitaminleri, havuç ise A vitamini bakımından zengindir. Bu gruptaki yiyeceklerden günde 3-5 porsiyon tüketmek gerekmektedir.
Mevsiminde doğal olarak yetişen meyve ve sebzeler özellikle tercih edilmelidir. Özellikle yaz aylarında likopen ve A vitamini yönünden zengin olan domates, kış aylarında da iyi birer C vitamini kaynağı olan portakal ve mandalina tüketimine özen gösterilmelidir.
4. Grup: Tahıllar, Ekmek, Makarna, Pirinç, Bulgur, Çorbalar, Unlu Mamuller
Bu grup besinler temel enerji kaynağı olarak günlük beslenmede yerini almaktadır. Ayrıca B1 vitamini ve bitkisel proteinlerin kaynağı olarak kullanılmaktadır.
Genel olarak yetişkin bir kişi için her öğünde 1-2 dilim ekmek, diğer tahıl grubu gıdalardan 1-3 porsiyon tüketimi yeterli olmaktadır.
Enerjiye çok ihtiyaç duyan işçi, sporcu vb. fiziksel aktivitesi yüksek bireylerde bu miktarlar akti-vitenin durumuna göre artırabilir.
Şişmanlık sorunu olan, fiziksel aktivitesi sınırlı ve minimum düzeyde olan veya yaşlı bireylerin şişmanlık sorununu ortadan kaldırmak için ekme k ya da tahıl grubunu diğer besinlerden daha az (1 porsiyon) tüketmesi gerekebilir.
5. Grup: Yağlar, Şeker, Salça-Sos ve Baharatlar
Lezzet vermek amacıyla kullanılan yiyecek grubudur. Lezzet ve yüksek enerji veren yağların dikkatli tüketilmesi gerekir.
Yağların, şekerlerin ve özellikle hazır sos veya lezzet artırıcıların fazla alınması çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilir. Özellikle şişmanlığa, kolesterolün yükselmesine, diş çürüklerine ve şeker hastalığına neden olabilmektedir.

Yiyeceklerin İçerdikleri Besin Ögelerine Göre Sınıflandırılması

Beslenme piramidi 5 ana besin grubunu içerir. Piramit en altta yer alan ve sıklıkla tüketilmesi gereken karbonhidratlarla başlar ve daha az tüketilmesi gereken gıdalara doğru gider. Bu besin grupları karbonhidratlar, mineraller, proteinler, yağlar ve şekerdir. Beslenme piramidi gıdaların doğru seçimi için rehber olarak dikkate alınır.
Yeterli ve dengeli beslenme gelişim dönemlerinde büyük önem taşımaktadır. 0-1 yaş grubu, çocuğun yapılandığı ve beslenme alışkanlıklarının kazandırılmaya başlandığı dönemdir. Bu yaş döneminin en önemli besin ögeleri; proteinler, demir, kalsiyum, çinko, flor ve kaliteli enerji kaynaklarıdır. 1-3 ve 4-6 yaş grubundaki çocukta büyümeyle birlikte çeşitli sıkıntıları da ortaya çıkmakta, besini reddetme, iştahsızlık gibi yemek yemede davranış bozuklukları görülebilmektedir. Bu nedenle A ve C vitamini, proteinler, kalsiyum, demir, çinko bu grubun en önemli besinleridir.
Yeterli ve dengeli beslenmeyen 0-6 yaş grubu çocuklarda başta zekâ gelişimi olmak üzere boy uzamasının durması, diş sağlığının bozulması ve çürüklerin artması, şişmanlık gibi olumsuzluklar görülmektedir.