Yerel Saatler Hakkında Kısa Bilgi

Yerel Saatler Hakkında Kısa Bilgi
Yer yuvarlağı, kutuplardan geçtiği kabul edilen ekseni etrafında batıdan doğuya doğru döner. Güneşş ışınlarını doğudaki yerler daha önce görür. Bu durum doğu ile batı arasında yerel saat farklarına neden olur.
Bir yerde Güneş’in doğuşuyla birlikte sabah başlar. Dünya’nın ekseni etrafındaki hareketi sırasında, Güneş’in ufuk düzlemi üzerindeki yüksekliği gün boyunca değişir. Güneş’in ufuk düzlemi üzerinde gün içinde en yüksek noktaya ulaştığı an, o yerde öğle vaktidir ve yerel saat 12.00’dir. Öğle vaktine göre belirlenen zamana yerel saat denir. Bir meridyen üzerindeki her yerde öğle vakti aynı zamanda gerçekleşir. Öğleden sonra güneş ışınlarının düşme açısı giderek küçülür ve Güneş akşam vakti ufkun altında kaybolur.
Dünya, ekseni etrafındaki bir dönüşünü 24 saatte tamamlar. 24 saatte (1440 dakika) Güneş’in karşısından 360 meridyen geçtiğine göre bir meridyen yayı Güneş’in tam karşısında iken 4 dakika sonra bir sonraki meridyen Güneş’in karşısına gelecektir (1440/360 = 4′).
İki meridyen arasındaki zaman farkı 4 dakika olduğundan herhangi bir meridyen yayının yerel saati biliniyorsa diğer meridyenlerin de yerel saatleri bulunabilir.
Yerel saatler hesaplanırken şunlara dikkat edilmelidir:
• Doğudaki yerlerin saatleri, batıdaki yerlerin saatlerinden ileridir.
• Aynı meridyen üzerindeki her yerde yerel saat aynıdır.

yerel_saatler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.