Yaprakların Renk Değiştirmesinin Sırrı

Yaprakların Renk Değiştirmesinin Sırrı

Sonbaharda yaprakların renk değiştirme­sinin çeşitli nedenleri vardır. Yaprakların renk değiştirmesiyle ağaçlar soğuk mevsim­lere hazırlanır. Bitkisel hormonlar tarafından kontrol edilen bu olayı başlatan şey sonbahar­da günlerin kısalmasıdır. Azalan hava sıcaklığı da yaprakların renk değiştirmesine etki eder. Kısalan günler ve yeni başlayan soğuk gece­ler yapraklarda genlerin yönetiminde olan bir yaşlanma sürecini başlatır. Azalan gün ışığıyla birlikte fotosentez gerilediği için örneğin yeşil renk maddesi olan klorofile artık ihtiyaç kalmaz.

Sonbaharda kavaklar altın sarısı olur, akçaağaç yaprakları parlak sarı renge bürünür, kırmızı meşeler ateş kırmızısı renkleri ile dikkat çeker. Sonbaharın parlak renklerinin or­taya çıkışı bir taraftan besin maddelerinin yıkılması ve azot, fosfor, demir, potasyum gibi elementlerin kök ve gövdede depolanmasıyla ilişkilidir. Ancak yaprak sararması olayı öncelikle yapraktaki renk maddelerinin miktarındaki oransal değişimle ilgilidir. İlkbahar­da ve yazın fotosentez için vazgeçilmez olan klorofil, yani yeşil renk maddesi daha fazla­dır. Klorofil diğer pigmentleri maskeler.

Bitki, kendisi için çok önemli olan bu renk maddesinin kaybını önlemek üzere kloro­fili sonbaharda neredeyse tamamen parçalayarak daha küçük birimlere ayırır. Klorofil, bir sonraki ilkbaharda yapraklar yenilenirken ihtiyaç duyulana kadar dal, gövde ya da kökte depolanır. Klorofilin kaybolmasıyla birlikte diğer pigmentler (karotenoitler) gö­rünür hâle gelir. Karotenoitler (sarı, turuncu, kırmızı) ve antosiyan (kırmızı, mor, mavi), etkileyici sonbahar renklerini ortaya çıkarır. Bunlar da klorofil gibi fotosenteze katılmış­lardır. Ancak bitki için çok da önemli olmadıklarından kısmen elit eskort kızlar parçalanırlar. Sonbahar yapraklarının ağırlıklı olarak sarı renkli olmasının nedeni budur. Kahverengi renk ancak yaprak öldüğünde ortaya çıkar.

Yaprakların sararması ve kahverengi olmasından farklı olarak, kızarması bu geçiş aşa­masında yeni üretilen bir maddeyle ilgilidir. Bu madde olgunlaşan meyvelerin kırmızı renginden de sorumlu olan antosiyandır. Antosiyan sonbaharda yaprakların renk değiş­tirmesi sırasında yüksek metabolizma faaliyetlerinin yan ürünü olarak ortaya çıkar.

Her yıl gerçekleşen yaprak dökümü her şeyden önce kış mevsimine uyum sağla­maktır. Çünkü ağaç, yapraklarından su kaybeder ve buz kristalleri yaprağın içine alına­maz. Düşük sıcaklıklar bitkideki metabolizma olaylarını öyle yavaşlatır ki fotosentezin gerçekleşmesi mümkün olmaz. Bu nedenle kış mevsiminde yapraklardan kurtulmak stratejik açıdan uygundur.

yapraklarin_renk_degistirmesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.