Virüsler Binalarda Birkaç Saat İçinde Pek Çok Yere Bulaşıyor

Virüsler Binalarda Birkaç Saat İçinde Pek Çok Yere Bulaşıyor

Amerikan Mikrobiyoloji Topluluğunun düzenlediği 54. Disiplinlinler Arası Antimikrobiyal Etmenler ve Kemoterapi Konferansı’nda sunulan bir araştırmaya göre kapı topuzu veya masa tablasındaki virüsler ofislerde, otellerde ve sağlık hizmetleri sunulan yerlerde çok hızlı bir şekilde yayılıyor.

alışmada, her yıl on milyonlarca insanın hastalanmasına ve binlerce kişinin yaşamını yitirmesine neden olan akut gastroentrit hastalığına neden olan insan norovirüsü ile şekil, büyüklük ve dezenfektanlara karşı dayanıklılık açısından benzerlik gösteren MS-2 bakteriyofajı kullanıldı. Bakteriyofaj (bakteri hücresi içinde çoğalan virüs çeşidi), araştırma ekibi tarafından ofisler, konferans salonları ve
sağlık hizmetleri verilen yerlerde kapı topuzu ve masa tablası gibi çokça dokunulan bir nesneye bulaştırıldı. 2 ila 8 saat sonra bu mekânlarda bulunan elektrik düğmesi, masa tablası, kahve makinesi düğmesi, musluk, telefon, bilgisayar gereçleri gibi nesneler incelendi. Sonuç olarak 2 ile 4 saat arasında bu ortamlardaki ortak kullanılan nesnelerin %40-%60’ının virüslerle kirlendiği görüldü.
Araştırmayı yapan Arizona Üniversitesi’nden Charles Gerba, kuaterner amonyum bileşikleri içeren dezenfektan sileceklerin grip ve norovirüs gibi virüslere karşı etkin olduğunu ve virüslerin yayılmasını %80-%99 oranında azalttığını belirtiyor. Norovirüslü yüzeylere veya nesnelere dokunduktan sonra parmakların ağza sokulması enfeksiyonun en yaygın nedeni.

virus

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.