Üstün Zekâlı Bilgisayarlar

Üstün Zekâlı Bilgisayarlar
Özlem Kılıç Ekici
Sesimizi tanıyacak, söylediğimizi anlayacak, okuduğumuzu yazacak ve kullanıcısına tam anlamıyla itaat edecek özellikte akıllı bilgisayarlar üretiliyor.

Yeni nesil ileri teknoloji sayesinde akıllanmayan elektronik ürün kalmadı. Herhangi bir cihaza bilgisayar özelliği eklendiğinde ve bilgisayar ile iletişime geçtiğinde o cihaz akıllı cihaz olarak kabul ediliyor. Günümüzde sıkça kullanılan akıllı telefonlar, saatler, televizyonlar, beyaz eşyalar derken şimdi de süper akıllı bilgisayarlar gündemde. Bilgisayar teknolojisi çağımızın en hızlı gelişen ve yenilenen teknolojik alanı. Bütün dünyaya yayılmış teknoloji yazılım ve donanım üreticileri her gün yeni ürün ve teknolojiler geliştiriyor. Bunlardan bir tanesi de Tesla Teknoloji (http://teslateknoloji.com/) firmasının kendisine patentli Intelligent Technology isimli teknoloji ile ürettiği akıllı bilgisayar. Quadro Computer olarak adlandırılan ileri akıllı teknoloji ürünü bu bilgisayarın sesli komut alma, ses tanıma, metin yazma, metin okuma, metni ses formatında kaydetme gibi yenilikçi özellikleri var.

2014 Design Awards Ödülü’nü alan Quadro bilgisayar konuşarak yönetiliyor yani söylenileni anlıyor ve yazıyor. Böylece okuma yazma bilmeyen veya özel eğitime gereksinimi olan çocukların ve görme engelli kullanıcıların teknoloji ve internet olanaklarına erişebilmesi sağlanıyor.

ustun-zekali-pc

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.