Tütün ve Sigaranın Zararları

Tütün ve Sigaranın Zararları

Tütünden elde edilen sigarada yaklaşık 4000 kimyasal madde bulunmaktadır. Nikotin, toluen, kadmiyum, katran, aseton, karbon, amonyak, naftalin, piren, üretan, formaldehit DDT vb. bu maddelerden bazılarıdır.

Tütünün içerisinde yer alan ve bağımlılık yapan madde nikotindir. Tütün nasıl tüketilirse tüketilsin nikotin hemen kana karışır. Sigara dumanının çekilmesiyle nikotin çok kısa bir süre içerisinde beyni etkiler.

Sigaranın içerisindeki aktif madde olan nikotin, tütün bitkisinin kuru yapraklarından elde edilir. Nikotin merkezî sinir sisteminde uyarıcı etki yapar. Yüksek dozlarda alındığında titremeye neden olur, kan basıncını yükseltir, çarpıntı yapar. Sigara, bağımlı kişilerde akciğer kanserine, yüksek tansiyona, bronşiyal astıma, üst solunum yolu enfeksiyonlarına, kalp ve damar rahatsızlıklarına, mide-bağırsak bozukluklarına, şiddetli baş ağrılarına neden olur. Ayrıca nikotin ağız içi dokulara da zarar vermektedir.
Nikotinin etkisi kanda giderek artar ve vücudu etkiler. Sigara içilmediğinde etkinin azalmasına bağlı olarak tekrar sigara içme isteği doğar. Bu durum sürekli sigara içimine yani tiryakiliğe neden olur. Sigara kullanımında alışkanlık önemli yer tutar.

Sigara içimine bağlı olarak kandaki oksijen miktarı azalır, karbon monoksit miktarı artar. Bu artış kalp üzerinde ve düz kaslarda olumsuz etkilere neden olur. Sigaranın içerisinde yer alan bir diğer madde katrandır. Soluk borusunun iç yüzeyindeki kirpikli yapıyı bozar. Solunum yoluyla alınan havadaki yabancı maddeler bu kirpikli yapılarla tutulur. Fakat bu yapı bozulduğunda akciğerlere kirli hava doğrudan alınır ve bu durum çeşitli rahatsızlıklara neden olur.

sigaranin_zararlari

sigara_zarar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.