Tütün ve Sigara Bağımlılığı

Tütün ve Sigara Bağımlılığı
Tütün ve sigara tüm dünya ülkelerinde olduğu gibi bizim ülkemizde de yoğunlukla kullanılmaktadır. Tütün, tütün bitkisinden elde edilmekte, sigara ise tütünden üretilmektedir. Tütün doğrudan sarılarak ya da pipo ile kullanılmaktadır. Diğer taraftan fermente edilmiş ve kurutularak sıkıca sarılmış puro şeklinde de tüketilmektedir.

Yapılan çeşitli araştırmalar tütün ve sigara kullanımının özellikle 14-15 yaşlarında başladığını ortaya koymaktadır.

Acaba sigara kullanımına erken yaşta başlanılmasının nedeni ne olabilir? Hiç düşündünüz mü?
Yaygın kullanımına bağlı olarak sigara, sağlığa zararlı alışkanlıklar arasında birinci sırada yer almaktadır. Sigara ve tütün kullanımı gelişmekte olan ülkelerde gelişmiş ülkelere kıyasla oldukça fazladır. Sigaraya başlamada etkili olan etmenlerin başında kişinin arkadaşları ve çevresindeki kişilere olan özentisi gelmektedir. Tütün ve sigara kullanımının nedenleri arasında reklamların özendirici etkisi, kişinin sigarayı kendine güvenin bir simgesi olarak görmesi, kendi bağımsızlığının ve arkadaşlarınca kabul edilmenin ön şartı olarak algılaması yer almaktadır. Ancak tüm bu nedenler gençlerin duyarlılıklarının sömürülmesine neden olmaktadır.
Sigara kullanımının sürdürülmesinde ise alışkanlıklar önemli yer tutmaktadır.

Sigara, kullanım sırasında ağızda kötü tat bırakmasına ve dişleri sarartmasına rağmen kişilerce kullanılmaya devam edilir .Çünkü kişilerin sigarayı kullanmaları alışkanlık haline gelmiştir. Ayrıca dudak tiryakiliği de denilen fiziksel bir alışkanlık söz konusudur. Bununla birlikte stres, can sıkıntısı, öz güven eksikliği gibi durumlarda da alışkanlığa bağlı olarak sigara kullanılmaktadır. Tüm bunlar sigara kullanımının fiziksel bağımlılıktan çok psikolojik bağımlılık olduğunu göstermektedir.

Dünya Sağlık Örgütü sigara içme alışkanlığın bağımlılık olarak sınıflandırmıştır.
Sigaranın bağımlılık yapmasına neden olan içindeki nikotin maddesidir.

sigara_bagimliligi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.