Türk Öğretmenler Uzay Kampında

Türk Öğretmenler Uzay Kampında

Özlem Kılıç Ekici
Tüm dünyadan 200 öğretmenle birlikte ABD’de düzenlenen Honeywell Uzay Akademisi Kampı’na katılan Türk öğret-menler, 5 günlük eğitim kapsamında astronotluk ve uzay mekiği eğitimi aldı.
Honeywell ve ABD Uzay ve Roket Merkezi işbirliği ile hazırlanan ödüllü Honeywell Educators@Space Academy HE@SA kampı, ortaöğretim matematik ve fen öğretmenlerinin bilim, teknoloji, mühendislik ve mate¬matik alanlarında daha donanımlı olmasına yardımcı oluyor.

ABD’nin Alabama bölgesindeki Uzay ve Roket Merkezi’nde, bu sene 10. kez gerçekleştirilen kampa, 27 ülkeden 204 öğretmen katılarak bilgi ve becerilerini geliştirme fırsatı buldu. Kampa bu yıl ülkemiz adına Özel Avrupa Koleji’nden Çiğdem Işık, MEF Okulları’ndan Serkan Kurbal ve Hisar Okulları’ndan Özge Aydemir ile Hatice Ergi katıldı.

Uzay Merkezi’nde astronotlar gibi eğitim gören öğretmenler, öğrencilerinin bilime olan ilgisini artıracak yeni beceriler ediniyor. Kampta birbirleriyle tanışıp farklı kültürleri öğrenme fırsatı da bulan öğretmenler, toplam 45 saatlik laboratuvar eğitimi ve saha etkinlikleri kapsamında, yüksek performanslı jet simülasyonu, senaryo bazlı uzay görevi, karada ve suda hayatta kalma eğitimi, etkileşimli uçuş dinamikleri programı gibi etkinliklere katılıyorlar.

Geçtiğimiz on yıllık süreçte uzay kampına 55 ülkeden toplam 2176 öğretmenin katıldığı belirtiliyor. HE@SA programına katılmak için aday öğretmenlerin kapsamlı bir başvuru sürecinden geçmesi gerekiyor. Programa seçilen öğretmenlerin tüm program, seyahat, konaklama ve benzeri giderleri Honeywell tarafından karşılanıyor. Program hakkında daha fazla bilgi için http://educators.honey-well.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Türk Öğretmenler Uzay Kampında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.