TRAFİK İŞARETLERİ VE TRAFİK İŞARET LEVHALARI

TRAFİK İŞARETLERİ VE TRAFİK İŞARET LEVHALARI

Trafiğin güvenli ve düzenli akışını sağlamak amacıyla birçok düzenlemeler yapılmış, kurallar konulmuştur. Trafiğe sürücü, yolcu ve yaya olarak katılan bireyler trafik işaret levhalarını, ışıklı trafik işaret cihazlarını bilmek ve bunlara uymak, trafiği düzenleyen ve denetleyen görevlilerin işaretlerine göre hareket etmek zorundadırlar.
Araç ve yaya trafiğinin sırayla düzenli ve güvenli bir şekilde akışını sağlamak üzere trafiği düzenleyen ve denetleyen görevlilerin işaretleri ve anlamları şöyledir:
Yolun Trafiğe Açık Olması Durumu
Trafik polisinin duruş pozisyonuna göre sağ ve sol tarafındaki yollar trafiğe açıktır. Bu duruş pozisyonunda trafik polisi, her iki kolunu veya kollarından birini yere paralel olarak yanlara açık tutmuş olabileceği gibi her iki kolunu aşağıya bırakmış da olabilir (Resim 1.22).trafik-levhalari
Yolun Trafiğe Kapalı Olması Durumu
Trafik polisinin duruş pozisyonuna göre ön ve arka cephesinde kalan yollar trafiğe kapalıdır. Bu duruş pozisyonunda trafik polisinin her iki kolu veya kollarından biri yere paralel olarak yanlara açık olabileceği gibi her iki kolunu aşağıya bırakmış da olabilir (Resim 1.23).

Yolun Bütün Yönlere Kapalı Olması Durumu
Trafik polisinin kollarından biri yukarıya kaldırılmış diğeri aşağıya bırakılmış pozisyon ise yolun bütün yönlere kapalı olduğu, daha önce trafiğe açık olan yolların kapatılacağı, kapalı olan yolların açılacağı anlamındadır. Bu durumda sürücülerin, trafik polisinin ikinci bir yön değiştirme hareketine kadar beklemeleri gerekir (Resim 1.24).
Trafik polisinin kırmızı ışığı sallaması, ışığı yönettiği doğrultudaki kara yolunu kullananlar için “DUR” emridir.

Yolun Bütün Yönlere Açık Olması Durumu
Trafik polisinin her iki kolunu aşağıya bırakmış olması durumunda yol bütün yönlere açıktır (Resim 1.25).

Trafiği Hızlandırma İşareti
Trafik polisi, trafiği hızlandırmak istediği yöndeki kolunu yere paralel olacak şekilde tutar. Yere paralel kolunu dirsekten bükmek suretiyle yukarı kaldırıp tekrar yere paralel duruma getirir. Bu hareketin seri olarak yapılması o yönden gelen taşıtların hızlanması gerektiğini belirtir (Resim 1.26).

trafik-levhalarii
Trafiği Yavaşlatma İşaretitrafik-levhalariii
Trafik polisi, trafiği yavaşlatmak istediği yöne döner ve trafiğin akış yönüne göre, sağ ya da sol kolunu omuzdan yere paralel oluncaya kadar kaldırır. Aşağı doğru 45 ile 90 derece açı ile sallar. Bu hareketin seri olarak yapılması trafiğin yavaşlatılması gerektiğini belirtir (Resim 1.27).

Görevli kişiler, trafiği yönlendirirken kırmızı ışık veren bir lamba veya sesli uyarı için düdük de kullanabilirler. Görevli kişinin kırmızı ışığı sallaması, ışığı yönettiği doğrultudaki kara yolunu kullananların durması gerektiğini belirtir.
Görevli kişinin kısa süreli, tek veya aralıklı düdük çalması uyarı anlamındadır. Uzun süreli, tek veya aralıklı düdük çalması ise dur anlamına gelir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.