Toprağın Hareketi Işıkla Ölçülecek

Toprağın Hareketi Işıkla Ölçülecek

Her yıl dünyada pek çok bölgede sayısız doğal afet gerçekleşiyor. Bunlardan biri de toprak kayması.

Toprak kayması yüzeydeki toprağın, kayaların, bitki örtüsünün ya da insan eliyle oluşturulan yapıların yerçekimi ve arazi yapısının etkisiyle eğim boyunca, aşağı doğru hareketi olarak tanımlanır. Tektonik hareketler, ormansızlaştırma ve yüzeydeki dayanıksız malzemenin aşınması gibi nedenlerle, farklı şiddette toprak kaymaları gerçekleşebilir. Öyle ki, şiddetli bir toprak kayması yıllardır ayakta duran evleri ve diğer yapıları birkaç dakika içinde yok edebilir. Bu yüzden de erken uyarı sistemleri tıpkı diğer tüm doğal afetlerde olduğu gibi toprak kaymasında da yaşamsal önem taşıyor.

Günümüzde toprak kaymalarını tahmin etmek için elektronik eğim ölçerler kullanılıyor. Bu eğim ölçerler toprak kayması riski bulunan alan üzerine yerleştiriliyor ve herhangi bir hareket sonucunda eğimin ne kadar değiştiği kaydediliyor. Ancak İtalya’daki Naples Second Üniversitesi’nden bir grup araştırmacı geçtiğimiz ay yeni bir erken uyarı sistemi geliştirdiğini duyurdu. Bu
sistemde elektronik eğim ölçerler yerine fiber optik alıcılar kullanılıyor. Özellikle iletişim alanında sıkça adını duyduğumuz fiber optik teknolojisi, bilginin ışık sinyali şeklinde, saç teli kalınlığındaki cam malzeme yoluyla iletimi prensibine dayanıyor. Bu yeni uyarı sisteminde de içine çok sayıda fiber optik alıcı yerleştirilmiş plastik tüpler, riskli alan boyunca toprakta açılan çukurlara yerleştiriliyor. Toprak hareket ettiğinde plastik tüpler ve içinde bulunan alıcılar bükülüyor. Bilim insanları her bir alıcının ne kadar büküldüğünü uzaktan görüntüleme yoluyla gözlemliyor. Bu sayede toprakta oluşan gerilimi tespit edebiliyorlar.

Araştırmacılar fiber optik alıcıların elektronik eğim ölçerlere göre çok daha dayanıklı olduğunu ve bu alıcılarla daha geniş alanlarda veri elde edilebileceğini düşünüyor. Böylece alıcılar, daha şiddetli toprak kaymalarında zarar görmeden işlevlerini yerine getirebilecek ve kilometrelerce karelik arazilerde toprağın hareketini kaydedebilecek.

toprak-hareketi-isik-ölcümü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.