Sütçü İmam Olayı Hakkında Kısa Bilgi

Sütçü İmam Olayı Hakkında Kısa Bilgi

SÜTÇÜ İMAM OLAYI (31 EKİM 1919)
Fransız kuvvetlerinin Maraş’a girişlerinin ertesi günü Fransızve Ermeni askerler üçer dörder kişilik gruplar hâlinde çarşı, pazar ve mahalleleri dolaşıyorlardı. Türklerin bazılarını dövmelerinin yanında, Türk milletini ve Türk Hükûmeti’ni aşağılayıcı sözler sarfediyorlardı. Bardağı taşıran son damla, Fransız askerlerinin Uzunoluk Hamamı’ndan çıkan Türk kadınlarına sarkıntılık etmeleri olmuştur.
Bir grup Fransız – Ermeni askeri ikindi üzerinde Uzunoluk Caddesi’nden kışlaya dönüyorlardı. Askeler yollarını değiştirerek hamamdan çıkan kadınların inmekte oldukları alana yöneldiler ve kadınlardan birine yaklaşarak “Artık burası Türklerin değildir, Fransız memleketinde peçe ile gezilmez.” diyerek kadının peçesini yırttılar. Peçesi yırtılan ve zor durumda kalan kadıncağız bayılıp yere düştü. Diğer kadınlar da imdat istercesine bağırmaya başladılar. Olayı karşıdaki kahveden gören Türkler dışarı çıkarak askerlerin üzerine yürüdüler ve askerleri uyararak yollarına devam etmelerini söylediler. Fransız askerleri kötü sözler sarfederek silah kullandılar. Çakmakçı Sait şehit oldu ve GaffarOsman yaralandı.
Bu arada asıl adı Ali olan Sütçü İmam, Uzunoluk Caddesi’ndeki dükkanında süt satarak geçimini sağlıyor ve ücretsiz olarak imamlık yapıyordu. Kadınların çığlıklarını ve bağırışlarını duyan Sütçü İmam, tabancasını alarak dükkânından hızla olayın olduğu yere geldi. Silahını Çakmakçı Sait’i vuran askerin üzerine boşalttı. Sütçü İmam’ın silahı ile yaralanan asker, arkadaşlarının yardımı ile kışlaya götürüldü. Yaralı asker bir gün sonra öldü. Sütçü İmam ise Nalbant Bekir’den aldığı bir atla Bertiz’in Ağabeyli köyünde bulunan Beyazıtoğlu Muharrem Bey’in yanına gitti. Sütçü İmam Ermeni ve Fransızlar tarafından sürekli arandı. Bulunması için de Kahramanmaraş Hükûmeti çok sıkıştırıldı. Bütün çabalarına rağmen bulunamadı.
Sütçü İmam’ın bu unutulmaz kahramanlığından dolayı halk adeta birbirine kenetlenerek kardeş oldu. Birlik ve beraberliğin en güzel örneği bundan sonra da yaşandı. Bundan sonraki olaylarda ve savaşlarda Maraşlılar aslanlar gibi dövüştüler. Sütçü İmam olayı, Kahramanmaraş savunmasında yeni bir ışık, yeni bir zafer yolunu açmış oldu.

sutcu_imam

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.