Sürücüler Hangi Durumlarda Hızlarını Azaltırlar?

Sürücüler Hangi Durumlarda Hızlarını Azaltırlar?

Sürücüler aşağıdaki durumlarda hızlarını azaltmak zorundadırlar:
* Yaya ve okul geçitlerine yaklaşırken,
* Kavşaklara yaklaşırken,
* Dönemeçlere girerken,
* Tepe üstlerine yaklaşırken,
* Devamlı dönemeçli yollarda ilerlerken,
* Dar köprü ve menfezlere yaklaşırken,
* Tünellere yaklaşırken,
* Demir yolu geçitlerine yaklaşırken,
* Yapım, bakım, onarım çalışmaları yapılan yol kesimlerine yaklaşırken.

Bu yerlerin yanı sıra sürücüler; kasisli yol, kaygan yol, yandan rüzgâr, bisiklet geçebilir, ehil hayvan çıkabilir, kasisli köprü yaklaşımı işaret levhalarının bulunduğu yerlerde de hızlarını azaltmalıdırlar.
Sürücülerin hız sınırlarına uyması trafik güvenliği açısından çok önemlidir. Çünkü araçların hızı arttıkça kontrolleri güçleşmekte ve duruş mesafeleri artmaktadır. Bu nedenle zorunluluk olduğu için değil hem kendilerinin hem de başkalarının can ve mal güvenliği için hız sınırlarına uymalıdırlar.
Sürücülerin dikkat etmesi gereken diğer bir konu da takip mesafesidir. Takip mesafesi kara yolunda aynı şeritte birbiri ardına hareket hâlinde olan iki araç arasında bırakılması gereken açıklıktır.
Sürücüler, önlerinde giden araçları, kendi araçlarının kilometre cinsinden saatteki hızının en az yarısı kadar mesafeden takip etmek zorundadırlar.
Takip mesafesi, takip eden aracın iki saniyede kat edeceği yol uzunluğu kadar da olabilir. Bu kontrol 88 metoduyla yapılır.
Kol ve grup halinde (konvoy şeklinde) araç kullananlar da araçları arasında, kendilerini sollayıp geçmek isteyen araçların gerektiğinde güvenle girebilecekleri kadar açıklıklar bulundurmak
Öndeki araç, asfalt yaması, üst geçit gölgesi, işaret levhası gibi belirli bir noktadan çıkınca arkadaki sürücü ağır bir tempo ile 88-89 sayılarını sayacaktır. Bu iki sayıyı saymak için iki saniye zaman geçer. İki saniye sonunda, takip edilen aracın önü aynı noktaya gelirse takip mesafesi yeterli demektir .

hiz-azaltmak

zorundadırlar. Bu açıklıklar, konvoya dahil araçların azami hızına göre takip mesafesinden az olmayacaktır (Tablo 1.2).

hiz-mesafeleri

Tablo 1.2: Takip mesafesi. Bu mesafeler normal şartlar için uygundur. İklim şartları, kayganlık, zemin durumu, yol yapısının bozukluğunda sürücülerin daha dikkatli olmaları, takip mesafelerini artırmaları gerekir.

Tehlikeli madde taşıyan araçların sürücüleri, yerleşim birimleri dışındaki kara yollarında, diğer araçları en az 50 metre mesafeden takip etmek zorundadır.
Sürücülerin öndeki bir aracı güvenle geçebilmeleri için uymaları gereken bazı kurallar vardır. Sürücülerin, önlerinde giden bir aracı sollayıp geçmeleri için;
* Arkasından gelen bir başka sürücünün kendisini geçmeye başlamamış olmasına,
* Önünde giden sürücünün bir başka aracı geçme niyetini belirten uyarma işaretini vermemiş olmasına,
Geçeceği aracın hızıyla geçme esnasındaki kendi hızını da dikkate alarak, iki yönlü yollarda karşıdan gelen trafik dahil, yolu kullananların tümü için tehlike veya engel yaratmadan geçme için kullanacağı şeridin yeteri kadar ilerisinin görüşe açık ve boş olmasına (Resim 1.39),
Geçişin, geçilen araçlar için bir güçlük yaratmayacak şekilde ve araçların bu geçişe uygun durumda bulunmasına dikkat ve riayet etmeleri zorunludur.
* Geçme, geçilecek aracın solundaki şeritten yapılır. Geçecek aracın sürücüsü;
Geçilecek aracın sürücüsünü ses cihazlarıyla veya kısa ve uzun huzmeli farlarını sırayla yakarak (selektör yaparak) uyarmaya,
Sol dönüş lambalarıyla işaret vermeye (sol şeride geçeceğini bildirmek ve geçişe başladığını göstermek için),
* Geçilecek araca, takip mesafesi kadar mesafe kaldığında sol şeride geçmeye,
Geçilen araç, geriyi görme aynalarından görülünceye kadar geçiş şeridinde ilerlemeye,
* Sağ dönüş lambalarıyla işaret vererek sağ şeride girmekle geçişini tamamlamaya mecburdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.