Suda Boğulmada İlk Yardım

Suda Boğulmada İlk Yardım

Suda boğulma; akıntı ile baş edememe, hâlsizlik, yaralanma, soğuk, yosunlara takılma, su yutma gibi nedenlere bağlı olarak kişinin paniğe kapılması sonucu gelişir. Boğulma sırasında az miktarda da olsa suyun solunum yollarına girmesi soluk borusu girişinin kasılmasına neden olur. Bu kasılmada amaç, akciğerlere daha fazla su girişini önlemektir; ancak bu durum solunum yolunu tıkayarak akciğerlere hava girişi de engellenir. Yeterli oksijenlenme sağlanamayınca kişi bilincini kaybeder.

Suda boğulmalarda aşağıdaki şekilde ilk yardım uygulanır:
> İlkyardımcı, yüzme bilse dahi kesinlikle suda çırpınan kişiye yüzerek gitmemelidir.
> Sudan kurtarmak için kişiye can simidi, ip, uzun bir tahta parçası vb. malzeme atarak tutunması söylenir. Mümkünse kayık, tekne gibi bir araçla kişiye yaklaşılır.
> Boğulan kişinin arkasından yaklaşılarak suyun yüzeyinde sırtüstü pozisyona getirilir. Böylece kişinin ağız ve burnu suyun yüzeyine çıkarılmış olur.
> Kişi hızla sudan çıkarılır. Suya atlama sonucunda omurga yaralanması da meydana gelebilir. Bu nedenle suda başın çok fazla arkaya itilmemesi gerekir. Baş ve gövde düz bir çizgide kıvrılmadan mümkünse iki kişi ile dikkatlice çıkarılmalıdır.
> Yaşamsal bulgular değerlendirilir.
> Gerekirse temel yaşam desteği sağlanır. Mümkünse suni solunum uygulamasına su içerisinde başlanmalıdır. Yalnız derin sularda bu mümkün olmayabilir. Özellikle soğuk havalarda 20- 30 dakika geçse bile suni solunum ve dış kalp masajına başlanmalıdır.
> Hemen tıbbi yardım istenir.
> Yaşam bulguları izlenir.

suda-bogulmalarda-ilk-yardim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.