Spor Yaralanmalarında Kesin Tedavi Hakkında Kısa Bilgi

Spor Yaralanmalarında Kesin Tedavi Hakkında Kısa Bilgi

Sporcular, sistemli çalışmalarla elde ettikleri formlarını, hiç beklenmedik bir zamanda karşılaştıkları yaralanmalar sonucunda kaybedebilirler. Karşılaşılan
yaralanma, sporcuyu olduğu kadar sporcunun ailesini, antrenörünü, kulübünü, seyircileri ve o spor dalına çeşitli seviyelerde yatırım yapan kurum ve kuruluşların oluşturduğu çevresini de etkiler.
Bu durumda sakatlanan her sporcu sosyal, ekonomik ve ruhsal nedenlerle çabucak iyi olmak ve spora dönmek ister.Spor hekiminin görevi ise sporcunun olabildiğince kısa sürede iyileşmesini ve eski formunu kazanmasını sağlamaktır.

Spor yaralanmalarının tedavisinden kısa sürede iyi sonuç alabilmek, yaralanmanın olduğu anda yapılan ilk yardım uygulamalarına, teşhis, tedavi ve sonrasında gerçekleştirilecek olan doğru ve etkili rehabilitasyon uygulamalarına bağlıdır.

Tedavide varılmak istenilen sonuç, tedavi sürecinde spor-cunun kaybettiği birtakım yeteneklerini yeniden kazandırmaktır. Bu sonuca ulaşmak için sporcunun yaşı, cinsiyeti, beslenme alışkanlığı, genel sağlık durumu, doku özellikleri ve psikolojik yapısı gibi kesin tedaviyi etkileyecek bireysel özelliklerinin de dikkate alınması
gerekir.

spor_yaralanmalrinda_kesin_tedavi

spor_yaralanmalrinda_kesin_tedavi1

spor_yaralanmalrinda_kesin_tedavi2

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.