Spor ve Beden Eğitimi Hakkında Kısa Bilgi

Spor ve Beden Eğitimi Hakkında Kısa Bilgi
Uzun süreli ve sağlıklı bir yaşam vücudun göstereceği performansa bağlıdır. Vücudun performansını artırmak spor ve beden eğitimi ile mümkündür. Beden eğitimi bireyin fiziksel aktiviteler aracılığıyla fiziksel, ruhsal ve sosyal yönden bazı becerileri kazandığı bir süreçtir.

Beden ve ruh sağlığı yerinde olan birey etrafındaki bireylerle ve toplumsal kurallarla uyumlu yaşar. Etrafındaki bireylerle olumlu iletişim kurar. Bu davranış içerisinde bulunan bireyler toplumsal düzeni korurlar. Öte yandan beden eğitimi bireylerin sosyal yönlerini geliştirerek kişiliklerinin oluşmasında ve vücudun gelişmesinde önemli rol oynar.
Spor, resmi kurallara dayalı olarak ve birbirleriyle rekabet eden bireyler tarafından yapılan aktivitelerin bütünüdür. Beden eğitimi beden sağlığı ve becerilerini geliştirmeye yönelik etkinlikleri kapsar. Sporda görünür amaç yarışmak ve kazanmak olsa da kişinin sağlığını korumak için de yapılması gerekmektedir. Çünkü spor belli kurallar çerçevesinde mücadele etme, heyecan duyma, yarışma ve üstün gelme amacını içerse de diğer bir amacı da bireyin beden ve ruh sağlığını geliştirmektir. Sağlıklı yaşamak için günlük olarak düzenli egzersizler, yürüme, koşma, yüzme, bisiklete binme vb. spor uygulamaları yapılmalıdır.

Her bireyin kolaylıkla yapabileceği spor açık havada yürümedir. Spor faaliyetlerinin yararlı olabilmesi için düzenli olarak ve sürekli yapılması gerekmektedir. Bununla birlikte evde de her gün 15-30 dakika arasında yaşa ve mekana uygun egzersizler yapılmalıdır. Resim 2.8’de gösterilen hareketler yapılabilir.

evde_yapilabilecek_basit_hareketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.