Sıcak ve Kurak İklim Hakkında Kısa Bilgi

Sıcak ve Kurak İklim (Çöl İklimi)

Kuzey Yarım Küre’de karaların alanı fazla olduğundan burada kurak iklimlerin kapladığı alan, Güney Yarım Küre’dekilere oranla daha fazladır.
Sıcak kuşaktaki kurak iklimlerin etkili olduğu yerler, karaların önemli bir kısmını oluşturur. Buradaki çöllerin oluşumunda en önemli etmen, sürekli yüksek basınç (alçalıcı hava hareketleri) oluşması ve soğuk su akıntılarıdır.
Afrika’da, Büyük Sahra ve Kalahari; Asya’da, Arabistan Yarımadası ve Tar Çölleri ile Avustralya’nın orta ve batısında kurak iklim etkilidir.
Sıcak çöller, yeryüzünde en yüksek sıcaklıkların görüldüğü alanlardır. Yıllık sıcaklık ortalaması 30°C’un üzerindedir. Nem oranı çok düşük olduğundan, yeryüzünde günlük sıcaklık farklarının en fazla olduğu iklimdir. Bazı yerlerde bir günlük sıcaklık farkı 50°C’u geçer.
En yağışlı yıllarda bile yağış miktarı 200 mm’yi geçmez. Bazı yerlerde yıllarca yağış düşmediği olur. Nem oranı yıl boyunca düşüktür.

Kutuplarda ve orta kuşaktaki bazı kapalı havzalarda da kurak iklim tipi etkilidir.
Orta Asya’da Gobi, Taklamakan, Tarım ve Çungarya, İç İran, Batı Türkistan ile Kuzey Amerika’da Büyük Havza, kapalı havzalarda oluşan çöllerin başlıcalarıdır. Bu bölgelerde çöllerin oluşması yer şekilleriyle ilgilidir. Buradaki havzalar, yüksek dağlarla çevrili olduğundan nemli hava kütleleri bölgeye girememekte ve çöl oluşmaktadır.
Bu yerlerde yıllık sıcaklık farkı fazladır. Yazlar çok sıcak, kışlar çok soğuktur.
Kurak yerler, genel olarak bitki örtüsünden yoksundur. Bu yerlerdeki doğal bitki örtüsü, kuraklığa dayanıklı dikenli bitkilerdir (4.18.Fo-toğraf). Vaha alanlarında (su boylarında) bazı ağaç cinsleri yetişir.Vaha alanlarında (su boylarında) bazı ağaç cinsleri yetiflir. Hurma, vaha alanlarında başlıca meyve ağacıdır.

sicak_col_iklimi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.