Şekline Göre Kemik Çeşitleri

Şekline Göre Kemik Çeşitleri
İskeleti meydana getiren kemikler şekillerine göre uzun, yassı, kısa ve düzensiz şekilli kemikler olmak üzere dörde ayrılır:
I. Uzun Kemikler

Kol ve bacaklarda bulunan iki ucu şişkin silindir şeklindeki kemiklerdir. Ön kol, dirsek, pazu, uyluk, kaval kemikleri bu gruba girer. Uzun kemiklerin ucundaki şişkin kısma baş, iki baş arasındaki bölgeye ise gövde denir (Şekil 1.5.5). Uzun kemiklerin baş kısmı, üzeri sıkı kemik doku ile kaplı olan süngerimsi kemik dokudan meydana gelmiştir (Şekil 1.5.6). Bu dokunun boşluklarında kırmızı kemik iliği bulunur. Gövde kısmı sıkı kemik dokudan oluşmuştur. Uzun kemiklerin ortasında ise sarı kemik iliği bulunur. Uzun kemiğin baş kısmı ile gövdesi arasında, kemiğin boyuna uzamasını sağlayan kıkırdak doku yapısında yapılmış büyüme bölgesi bulunur. Epifiz plağı olarak adlandırılan bu kıkırdak yapı 19-23 yaşından sonra kemikleşir ve kemiğin boyuna uzaması durur. İnsanlarda boydaki uzamanın sınırlı olmasının nedeni budur.

uzun-kemigin-yapisi
II. Yassı Kemikler
Levha şeklinde olan kemiklerdir. Kafatası, kürek, kalça, kaburga kemikleri yassı kemiklerdendir (Şekil 1.5.7). Bu kemiklerde periost denilen kemik zarının altında sıkı kemik, ortada ise içerisinde kırmızı kemik iliği bulunan süngerimsi kemik doku yer alır. Yassı kemiklerde Şekil 1.5.7. Kürek kemiği, yassı sarı kemik iliği bulunduran kanal yoktur. kemiklerdendir.

kurek-kemigi

III. Kısa Kemikler
Boy ve genişliği birbirine yaklaşık olarak eşit kemiklerdir. El ve ayak bileklerindeki kemikler bu gruba girer (Şekil 1.5.8). Şekil olarak farklı olmakla beraber yapısal olarak yassı kemiklere benzer. Dıştan içe doğru kemik zarı, sıkı kemik dokusu ve süngerimsi kemik dokusundan oluşur.

ayak-omur-kemigi
IV. Düzensiz Şekilli Kemikler
Vücudun değişik bölgelerinde bulunan, belirli bir şekli olmayan kemiklerdir. Örneğin omurlar (Şekil 1.5.9) ve bazı yüz kemikleri bu gruba girer. Yapısal olarak kısa ve yassı kemiklere benzer. Biraz ara verelim Bursa escort bayanlar ile kafanızı dağıtabilirsiniz bayanlar kafanızdaki sıkıntılarınızı alacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.