Sağlıklı Hayatın Korunmasında ilkeler hakkında kısa bilgi

Sağlıklı Hayatın Korunmasında ilkeler hakkında kısa bilgi

Sağlıklı bir hayatı korumada uyulması gerekenler aşağıda sıralanmıştır.
a. Hastalıklara karşı bağışıklama: Herhangi bir yolla alınan mikrop ya da onun zararlı etkilerine karşı kişilerin aşılama yoluyla vücudunun dirençli duruma getirilmesine bağışıklama denir. Vücudun bağışıklama yoluyla direnç kazanması bulaşıcı hastalıklardan korunmayı sağlamaktadır.
b. Bireylerin düzenli aralıklarla sağlık kontrolünden geçmesi, olası durumda meydana gelebilecek hastalıkların (kanser gibi) erken tanısının konularak tedavisinin yapılmasını sağlayacaktır.
c. Sağlığın korunmasında diğer bir önemli faktör de yeterli ve dengeli beslenmektedir.

Yeterli beslenme ; vücudun ihtiyaç duyduğu enerjiyi karşılayabilecek miktarda besin alınmasıdır.
Dengeli beslenme: Vücut için gerekli her türlü besin maddesinin yeterli miktarda alınmasıdır.

Yeterli ve dengeli beslenmenin bir bütün olduğunu unutmamamız gerekmektedir.

Yetersiz ve dengesiz beslenmek birçok hastalığın nedenini oluşturmaktadır. Örneğin D vitamini eksikliği raşitizm denilen rahatsızlığa neden olmaktadır. Fakat aşırı beslenme nedeniyle meydana gelen aşırı kilo da sağlık açısından problem yaratmaktadır.
Çok fazla miktarda yiyecek tüketmek yeterli ve dengeli beslenmek anlamına gelmez.

d. Aile planlaması : Bireylerin dolayısıyla toplumların sağlıklı olabilmeleri aile planlaması ile mümkündür. Aile planlaması; anne babanın bakabileceği sayıda çocuk yapmalarını, istenmeyen gebeliklerden korunmalarını ve doğumlar arasındaki süreyi düzenlemelerini sağlar. Ailelerin bakabilecekleri sayıda çocuk sahibi olmaları anne babanın sağlıklı koşullarda çocuğunu dünyaya getirmelerine ve yetiştirmelerine olanak tanır. Sağlıklı koşullarda yetiştirilen çocuklar sağlıklı toplumların temelini oluştururlar.

Aile planlamasında sağlık ocağı, ana çocuk sağlığı merkezleri, aile planlaması merkezleri ve büyük hastanelerin kadın doğum servislerinden bilgi ve hizmet alınabilir.

Sağlıklı hayatın ilkelerinden biri de sağlık eğitimidir. İhtiyaç duydukları tedavi hizmetlerinden yararlanma yolları için bireylerin eğitilmeleri gerekmektedir. Ayrıca sağlıklı bir çevrenin oluşturulması için kişilere olumlu davranışlar kazandırılmalıdır. Bu tür çalışmalar düzenli aralıklarla uzman personel tarafından verilecek sağlık eğitimi ile mümkündür. Bu çalışmalar toplumun sağlık düzeyinin yükseltilmesinde önemli yer tutmaktadır.

saglikli_yasam

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.