Saç Temizliği ve Bakımı Hakkında Kısa Bilgi

Saç Temizliği ve Bakımı Hakkında Kısa Bilgi

Çevrenizdeki toz, duman, is vb. nedenlerden dolayı saçlarınız da kirlenir. Hem sağlık hem de görüntü açısından hoş olmayan bu durum saçların haftada en az 2-3 defa yıkanılmasıyla giderilebilir. Saçlar yıkanırken saç tipine uygun şampuanlar ya da zeytinyağı içerikli sabunlar kullanılmalıdır

Sağlıklı saçlara sahip olmak için saç düzenli olarak yıkanmalı ve taranmalıdır.

Şampuanın kalitesine alerjiye neden olmaması açısından dikkat edilmelidir.

Saçlar yıkandıktan sonra yumuşak bir havlu ile kurulanmalıdır. Kurutma işlemi çok sıcak olmayacak ve saç diplerine doğrudan temas etmeyecek şekilde saç kurutma makinesi ile de yapılabilir. Ayrıca saçlar günlük olarak kişiye özel saç fırçası ile fırçalanmalıdır.
Fırçalama işlemi saçın sağlıklı olmasına yardımcı olur.

Saçta kepeklenme varsa ılık su ile sık sık yıkanarak bolca durulanmalıdır. Yapılan bu işleme rağmen kepeklenme devam ediyorsa bir hekime başvurulmalıdır. Hekimin önerdiği şampuanlar kullanılmalıdır.

Saç temizliği ve bakımı sağlıklı yaşam için önemli olmakla birlikte kişinin kendini iyi hissetmesi, insanlarla iletişiminde olumlu izlenim yaratması açısından da önemlidir.

Saçların iyi temizlenmemesi, tarak vb. araçların ortak kullanılması, saçında bit bulunan kişilerle temas sonucunda saç bitlenebilir. Bu durumda yine hekime başvurulmalı ve önerilen bakım işlemleri yapılmalıdır.

sac_temizligi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.