Ruh Sağlığını Etkileyen Kişisel Faktörler

Ruh Sağlığını Etkileyen Kişisel Faktörler

Kişisel faktörler yaş, cinsiyet, kişisel alışkanlıklar, meslek, medeni durum ve beden sağlığı ile ilgilidir.

Yaş: Özellikle yetişkinlik ve yaşlılık dönemlerinde toplumsal çatışmalar, kaygı ve stresin yaşanması, sinir sistemine bağlı değişiklikler gibi çeşitli nedenlerden dolayı kişinin ruh sağlığı bozulabilir.

Cinsiyet: Kadın ve erkeklerin sosyal hayatta yüklendikleri farklı sorumluluklar ruh sağlığını etkilemektedir. Aynı zamanda cinsiyete bağlı olarak salgılanan hormonlar, menopoz ve orta yaş dönemi de ruh sağlığı üzerinde etkili olmaktadır.

Kişinin alışkanlıkları: Kişilerin hobileri gibi yaratıcı ve dinlendirici uğraşları ruh sağlığını olumlu etkiler. Diğer yandan madde bağımlılığı gibi zararlı alışkanlıklar beden sağlığı yanında ruh sağlığını da bozar.

Mesleki ve medeni durum: Yoğun çalışma temposunun ve riskin fazla olduğu mesleğe sahip kişilerin ruh sağlığı bu durumdan olumsuz etkilenebilir. Kişilerin mutlu ve uyumlu bir evlilik sürdürmesi ruh sağlığını olumlu etkiler. Mesleğinde ve aile yaşamında doyuma ulaşan kişiler sağlıklı bireylerin yetişmesinde de rol oynarlar.

Beden sağlığı: Kişilerin bedenen yeterli olması, kalıtsal veya sonradan meydana gelen bir hastalığının olmaması kişinin ruh sağlığının yerinde olmasında önemli bir etkendir.

200535714-001

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.