Rahim Nakli Yapılan Kadın Doğum Yaptı

Rahim Nakli Yapılan Kadın Doğum Yaptı
Mahir E. Ocak
İsveç’teki Gothenburg Üniversitesi’nde 1999 yılından beri devam eden araştırmalar sonucunda dokuz kadına rahim nakli yapılmıştı. Hayattaki gönüllülerden alınarak nakledilen rahimlerden ikisi daha sonra geri alınsa da organ nakli diğer yedi kadında başarılı oldu.

Organ nakli yapılmasından yaklaşık bir yıl sonra, kadınlardan birinin rahmine tüp bebek yöntemi ile elde edilen kendi embriyosu yerleştirildi. Hamilelik sırasında bazı sağlık sorunları yaşansa da otuzlu yaşlardaki kadın Eylül ayının başında sezaryenle doğum yaptı. Bebeğin doğduğunda 1775 gram olduğu ve gebelik yaşı göz önüne alındığında bu ağırlığın normal olduğu belirtiliyor. Doğumu gerçekleştiren Prof. Mats Brânnström, anne ve bebeğin sağlık durumlarının iyi olduğunu ve bebeğin normal gelişimine devam ettiğini söylüyor.

Kadınlarda görülen kısırlık türleri arasında bugüne kadar sadece rahimle ilgili sorunlardan kaynaklanan kısırlıklar tedavi edilemiyordu. Gothenburg Üniversitesi araştırmacılarının yıllar süren çalışmaları sonucunda bu sorun da aşılmış oldu. Doğum yapan kadına nakledilen rahmin 61 yaşındaki bir gönüllüden alındığı belirtiliyor.
Başarılı olarak rahim nakli yapılan diğer altı kadının da hamile kalması için çalışmalar devam ediyor.

Rahim Nakli Yapılan Kadın Doğum Yaptı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.