Mevlit Kandili Gecesi Neler Yapılır?

Mevlit Kandili Gecesi Neler Yapılır?

Mevlid kandili Peygamber (s.a.v.)efendimizin dünyaya teşrif ettiği yani doğduğu gecedir. Mümkünse bu gece oruçlu olarak karşılanmalı ve peygamber Efendimizin dünyaya teşrifini kutlamak ve bu gecenin esrarından ,feyiz ve bereketinden istifade etmek için bir tesbih namazı kılınır.
Mevlid Kandili’nde ne yapılır? Bu gece Mevlid kandili… Yüce Allah’ın; ”Sen olmasaydın kainatı yaratmazdım” diye hitap ettiği Peygamber Efendimiz Hz Muhammed (S.A.V)’nin doğduğu gece… Peygamber efendimizin doğum günü, bütün Müslümanların bayramı olan Mevlid, doğum zamanı demektir. Mevlid gecesi, Rebiul-evvel ayının 11. ve 12. günleri arasındaki gecedir. İslam alemi bu gece, getirdiği mesajlar ve yaşadığı hayatla tüm insanlığın huzuruna vesile olan o yüce nebinin doğduğu geceyi kutlayacak. İnsanlar onun doğduğu gece tıpkı Hz Adem gibi dualarına onu vesile ederek, yüce Rabblerine el açıp ondan mağfiret dileyecekler. Belki kimimiz camilerde sabaha kadar ibadet edecek, kimimiz evlerinde o yüce Rasulün yüzü suyu hürmetine edeceği duaların kabulü için secdelere kapanacak ve seccadelerini gözyaşlarıyla ıslatacak. Yapılacak ibadetler, edilecek dualar ve çekilecek salavatlarla o yüce Nebi’nin sevgisinin etrafında birleşecek kalpler.

DİYANET İŞLERİ ESKİ BAŞKAN YARDIMCISI NECMETTİN NURSAÇAN: Bugün Peygamber Efendimizin dünyamıza teşrif edişinin ay yılı itibariyle 1442. yıldönümü… Peygamberimiz bize ne yaptı? Allah’ı öğretti ve gönün huzurunun, aile mutluluğunun, toplumsal uzlaşmanın, barışın yollarını gösterdi. Dünyamızı bir cennet ahiretimizi ayrı bir cennet haline getirdi. Ona karşı görevimiz ne? Onu tanımak, onu sevmek onun ahlakıyla ahlaklanmak. Ona bağlılık mektubu niteliğinde salat-u selamlar göndermek… Bu gece Allaha karşı bir nefis muhasebesi yapabiliriz. Günahlarımızdan, kusurlarımızdan istiğfar edebiliriz, sadakalar verebiliriz. Peygamber Efendimizin hayatıyla ilgili eserler okuyup ona salat-u selamlar gönderebiliriz. Mümkünse camilere gidip yapılacak dualara iştirak edebiliriz.

DOÇ. DR. MUSTAFA KARATAŞ: Bugün peygamberimizin doğduğu günün yıldönümünü kutluyoruz. Bugün özel bir ibadet günü değil. Bugüne has bir ibadet yok. Ama peygamberi hatırlamak ona salat-u selam getirmek bir ibadettir, dua yerine geçiyor. Allah Rasulünün hayatını yeniden hatırlamak ona salat getirmek, Allahümme Salli, Allahümme Barik dualarını okumak.

mevlid_kandilinde_neler_yapilmali

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.