Madde Bağımlılığı

Madde Bağımlılığı
Madde bağımlılığına neden olan uyuşturucu maddeler merkezî sinir sistemine etki eden, kısa veya uzun süreli kullanıldığında kişinin bilincinde ve kişiliğinde kısa süreli değişikliğe neden olan, zararları bilinmesine rağmen giderek artan dozlarda kullanma isteği yaratan maddelerdir.Bu maddelerin bir kısmı tedavi edici amaçla kullanılmakla birlikte rahatlatıcı etkilerinden dolayı kötüye kullanılma oranları da çok yüksektir. Fakat meydana getirdikleri davranış değişiklikleri hiçbir toplumda kabul görmeyen maddelerdir.
Kişinin algılamasına, geçici olarak kişiliğinde değişikliğe, beyinsel fonksiyonlarda ve davranışlarında da bozukluklara neden olan maddelere uyuşturucu maddeler denir. Bu maddeler çoğunlukla merkezî sinir sisteminde etkilidirler.

Madde bağımlılığı; maddenin ruhsal durumda ya da kişinin davranışında yaptığı etkiye bağlı olarak ilaç almadan duramama durumudur.
Uyuşturucu madde kullanımı kişilerin yaşamlarını tehlikeye atmaktadır.

Uyuşturucu maddeler bir kez dahi kullanılsalar da sinir sistemi üzerindeki etkilerinden dolayı bağımlılığa neden olabilir. Ayrıca verdiği rahatlık hissinden dolayı da kişiler kullanmaya devam ederler. Uyuşturucu madde kullanımında aşırı doz alımı kişilerde ölüme ya da zehirlenmelere neden olmaktadır. Çünkü uyuşturucu maddeler her zaman giderek artan miktarlarda alınma isteği yaratır. Kişi farkında olmadan yüksek dozda vücuda madde verince sonuç ölüm olur.

Uyuşturucu maddeler de alkolün vücutta yarattığı olumsuz etkiler gibi bazı sorunlara yol açar. Her madde vücutta farklı tahribatlara neden olmaktadır.
Uyuşturucu maddelerin zararları bilinmesine rağmen tüm dünyada kullanımı
giderek artmaktadır. Uyuşturucu madde kullanımını yaygınlaştırmada öncelikle küçük yaşlardaki çocuklar hedef alınmaktadır ve bu çocukların yaşantıları tehlikeye girmektedir.

Uyuşturucu maddelerin tıpta tedavi amaçlı kullanılan türlerinin özel reçete ile
doktor kontrolünde kullanımı gerekmektedir.

madde_bagimliligi

Uyuşturucu Maddelerin Etkileri

Uyuşturucu maddelerin her birinin elde edildiği kaynak, kullanım şekilleri ve vücut üzerindeki etkileri farklıdır. Bu nedenle çeşitli şekillerde sınıflandırılmaktadır.

Merkezî sinir sistemine etkilerine göre;

 

  1. Merkezî sinir sistemine narkotik olarak yani uyuşturucu nitelikte etki edenler:

 

Bunlar ; morfin, eroin vb. dir. Bu uyuşturucu maddeler kısa sürede bulantı, hayal görme, uyuşukluk vb. durumlara neden olmaktadır. Uzun süreli kullanımda cinsel yetersizlik, kısırlık, koma, ölüm vb. görülür. Yoksunluk belirtileri; İştah kaybı, uyartılara aşırı duyarlılık, titreme, terleme, kramplar vb. dir.

 

  1. Merkezî sinir sistemine depresan olarak etki edenler. Bunlar; barbiturat, trankilizan, diazem vb.dir. Depresan olarak etki eden uyuşturucu maddeler düşük

dozda sakinleştirici, yüksek dozda uyuşturucu, ağrı kesici etkiye sahiptir. Kısa dönemde uykuya eğilim ve kaslarda gevşemeye neden olur. Uzun süreli kullanımda uyku hâli ve bilinç kaybına neden olur. Yoksunluk belirtileri solunum güçlüğü, bilinç kaybı, titreme, hayal görme vb.dir.

  1. Merkezî sinir sistemine uyarıcı olarak etki edenler. Bunlar; kokain, amfematin vb.dir. Uyarıcı olarak etki eden uyuşturucu maddeler kısa dönemde iştah kaybı, uyku

bozukluğu, bulantı, baş ağrısı, bulanık görme gibi etkileri gösterir. Uzun dönümdeki etkileri ise, sanrılar, hareketlilik, ruhsal çöküntü, karaciğer hasarı, kalp çalışmasında problemler, solunum güçlüğü vb.dir. Yoksunluk belirtileri ise ruhsal çöküntüler, sinirlilik, kolay uyarılabilme, baş ağrısı vb.dir.

  1. Merkezî sinir sistemine halüsinojen olarak etki edenler. Bunlar LDS, meskalina, esrar vb. Halüsinojen olarak etki eden uyuşturucu maddeler ise kısa dönemde endişe, kusma
  2. etkileri gösterirler. Kullanan kişiler uzun dönemde ise akciğer kanseri, bronşit, solunum yolu tahrişi gibi sorunlarla karşılaşır. Yoksunluk belirtileri ise kolay uyarılabilme, dinlenememe, kilo kaybı, iştah kaybıdır.

Yukarıda belirtildiği gibi uyuşturucu maddelerin tümü merkezi sinir sisteminde etkilidir. Fakat bazıları tıpta tedavi amaçlı kullanılmaktadır. Bunların tüketimi Sağlık Bakanlığı’nın denetimindedir. Ancak bu ilaçlar tedavi amaçlı kullanılsa da aşırı ve yanlış kullanımları bağımlılığa yol açabileceğinden hekim kontrolünde kullanılması gerekmektedir. Hekim kontrolü olmadan ya da herhangi bir yolla elde edilen ilaçlar vücut için zararlı etkiler oluşturabilir. Çünkü hekime danışılmadan alındığından ve ilaçlar merkezî sinir sistemini etkilediği için ağrı kesici de olsa yan etkileri olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.