LHCb Deneyi Daha Önce Gözlemlenmeyen İki Yeni Baryon Keşfetti

LHCb Deneyi Daha Önce Gözlemlenmeyen İki Yeni Baryon Keşfetti

Enis Yazıcı
CERN’deki Büyük Hadron Çarpıştırıcısı üzerinde kurulu LHCb laboratuvarı, daha önce gözlemlenmeyen iki yeni baryon keşfettiğini duyurdu. X’f ve X*- olarak bilinen parçacıklar standart modelde öngörülüyor olsa da şimdiye kadar deneysel olarak gözlemlenmemişti.

Kuark modeline göre altı temel kuark vardır. Baryonlar üç kuarkın “güçlü etkileşimle” bir araya gelmesiyle oluşur. Bildiğimiz anlamda maddeyi oluşturan proton ve nötronlar da baryon ailesine ait parçacıklardır. CERN’de proton demetleri ışık hızına yakın hızlarda çarpıştırılarak başka kuarklardan oluşan yeni baryonlar yaratılır. Kuarklar birbirlerinden kütleleri ve elektrik yükleriyle farklılık gösterir. İlginç olan ise, baryonların kütlelerinin, kendilerini oluşturan kuarkların toplam kütlesinden çok daha fazla olmasıdır. Çünkü baryon kütleleri sadece içerdikleri kuarklara değil, kuarkların kendi iç etkileşimlerine de bağlıdır. Her kuarkın, “spin” denilen bir iç özelliği var. Yeni keşfedilen iki baryon da aynı kuarklardan oluşuyor. Ancak X ‘t~ baryonunda iki hafif kuarkın spinleri zıt yönlüyken, X*- baryonundaki hafif kuarkların spinleri eş yönlü. Bu da Xh~ baryonunu biraz daha ağır yapıyor.
Kütlelerinin dışında başka fiziksel özellikleri de incelenen yeni baryonlar, güçlü etkileşimi tarif eden Kuantum Renk Dinamiği (KRD) kuramının öngörüleriyle son derece uyumlu sonuçlar verdi. LHCb’nin fizik koordinatörü Patrick Koppenburg, yeni sonuçlar hakkında şöyle konuştu: “Eğer standart modelin ötesinde yeni bir fizik bulmak istiyorsak, daha net sonuçlara sahip olmalıyız. Bu tür yüksek kesinlikli çalışmalar, standart model etkileri ile yeni ve beklenmedik bulguları ayırt etmemizde yardımcı olacak.”.

İki Yeni Baryon

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.