Lenf Dolaşımı Hakkında Kısa Bilgi

Lenf Dolaşımı
Her gün yaklaşık 4L plazma kılcallardan kontrollü şekilde doku hücreleri arasındaki boşluklara sızarak doku sıvısını oluşturur. Bu sıvı vücut hücreleri ile kan arasında madde alış verişinde önemli rol oynar. Doku sıvısının tamamı hücreler arası boşluklardan kılcal damarlara geri dönemez. Hücreler arası boşluklarda kalan bu doku sıvısının kan dolaşımına geri dönmesi lenf dolaşımı ile sağlanır. Lenf damarlarına giren doku sıvısı bundan sonra lenf (akkan) olarak isimlendirilir.

Lenf içinde kan damarlarına geçemeyen, akyuvarlar ve bir miktar doku sıvısı bulunur. Lenf alyuvar içermediği için renksizdir.
Lenf dolaşımında, lenften başka, lenf damarları ve lenf düğümleri de yer alır. Lenfi taşıyan damarlar, lenf kılcalları ve lenf toplardamarlarıdır. Lenf kılcalları dokuların içine yayılmış, bir ucu kapalı çok ince damarlardır ve tek sıra epitelden yapılmış endotel tabakadan oluşur. Bu kıl¬callar daha sonra lenf toplardamarlarına bağlanır. Lenf toplardamarları daha büyük çaplıdır ve tek yöne açılan kapakçıklara sahiptir. Lenf, kalp tarafından pompalanmadığından lenf hareketi kana göre oldukça yavaştır. Lenf hareketi toplardamarlardaki kan hareketine benzer şekilde doku ve organlardan kalbe doğru gerçekleşir (Şekil 1.3.20). Bu hareket iskelet kaslarının kasılması, solunum sırasında göğüs kafesinde meydana gelen basınç farkı ve tek yöne açılan kapakçıklar ile sağlanır. Lenf sıvısı vücutta iki yolla taşınarak kan dolaşımına katılır. (Şema 1.3.3).

Lenf dolaşımında ayrıca, lenf damarlarının birleştiği yerlerde, özel hücre kümelerinden meydana gelen lenf düğümleri vardır. Bu düğümler | bağışıklıkta etkili olan lenfositleri üretir. Bu yapılar zararlı mikroorganizmaları süzerek vücut savunmasında da önemli rol alır. Lenf düğümleri içinde yer alan bal peteği yapısındaki boşluklar lenfositlerle doludur. Vücut bazı enfeksiyonlara karşı koyarken bu hücreler hızla çoğalır ve lenf düğümlerinde şişme meydana gelir.

insanda-lenf-dolasimi

lenf-sivisinin-kan-dolasimina-katilmasi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.