Kişisel Temizliğin Tanımı ve Önemi Hakkında Kısa Bilgi

Kişisel Temizliğin Tanımı ve Önemi Hakkında Kısa Bilgi
Sağlıklı toplumlar ancak sağlıklı bireylerin varlığıyla devamlılık gösterir.
Sağlıklı birey olmanın temelinde yer alan kavramın ne olduğunu hiç düşündünüz mü? Eve geldiğinizde yaptığınız ilk işin ne olduğunu söyleyebilir misiniz?
Sağlığımızı korumak amacıyla vücudunuzu kirlerden, kirlere bağlı olarak ya da her-hangi bir yolla vücuda dışarıdan giren hastalık etkeni olan mikroplardan arındırma işlemine temizlik denir. Temizlik bireyin kendi vücudunu temiz tutmasıyla başlar.Temiz olan bireyin kendine olan güven duygusu artar ve kendini mutlu hisseder. Bu bireylerin oluşturduğu toplumlar sağlıklı yaşarlar.
Sağlıklı yaşamın temeli kişisel temizlikle başlar. Kişisel temizlik uygulamaları çocuk yaşlarda anne, baba ve öğretmenlerden öğrenilir.
Sağlıklı yaşamak için önemli olan kişisel temizlik kurallarını uygulamak ve bunu alışkanlık hâline getirmektir.

Temizliğin iki önemli aracı vardır. Bunlar su ve sabundur. Su ve sabun olmadan temizliği “düşünmek” mümkün değildir. Ancak bu araçlardan doğal kaynak olan suyu kullanırken dikkatli davranmamız gerekmektedir. Çünkü su tükenen bir kaynaktır. Her ne kadar dünyanın 3/4’ü sularla kaplı olsa da bir zaman sonra kullanılabilir suyun tükeneceğini unutmamalısınız.

Doğal kaynaklarımızdan olan su tutumlu kullanıldığı ölçüde kaynakların devamlılığı sağlanmış olur.

Kişisel temizlik yaparken su ve sabundan başka banyo süngeri, banyo lifleri, diş fırçaları, tırnak makası vb. kullanılır. Vücuttaki her bölgenin temizliği ve bakımı tekniğine uygun olarak yapılır.

Temizliğin bireysel ve toplumsal önemine dinsel yaşamda da vurgu yapılmıştır. İslam dininde temizliğin önemi “Temizlik imandan gelir” hadisi ile vurgulanmaktadır.

Temizlik bireylerin hastalıklardan korunmasında ve bazı hastalıkların
( bulaşıcı hastalıklar) toplumda yayılmasının önlenmesinde önemli bir etkendir.

kisisel_temizlik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.