Kanama Çeşitleri Hakkında Kısa Bilgi

Kanama Çeşitleri

Kanamalar, vücutta kanın aktığı bölgeye göre dış kanama, iç kanama ve burun, kulak gibi dışarı açıklığı olan organlardan gelen kanama olarak üç şekilde sınıflandırılır.

  • Dış kanama: Deri bütünlüğünün bozulması sonucu vücut dışına olan ve gözle görülebilen kanamadır.
  • İç kanama: Vücut içinde vücut boşluklarına ve dokular arasına olan, gözle görülemeyen, belirti ve bulgularla izlenen kanamadır.
  • Dışarı açıklığı olan organlardan kaynaklanan kanama: Kulak, burun, ağız, anüs, üreme organlarında oluşan kanamadır.

Dış kanamalar, kanayan damarın türüne göre arteriyel, venöz ve kapiller kanama olarak üç şekilde sınıflandırılır.

  • Arteriyel kanama: Arterlerin elastik olması ve kalbin itici kuvvetinden dolayı arterler içinde yüksek bir kan basıncı vardır. Arter kanamalarında kan, parlak kırmızı renkte, kalp atışı ile senkronize ve fışkırır tarzdadır. Kanayan arterin üst noktasına bastırıldığında kanamanın durduğu gözlenir.
  • Venöz kanama: Venöz kanamada kan koyu kırmızı renktedir, venalarda basınç çok düşük olduğundan kanama fışkırır gibi değil, sürekli akar tarzdadır. Venöz kanda C02 fazla olduğundan akan kanın rengi koyu kırmızı renktedir.
  • Kapiller kanama: Kanama sızıntı şeklindedir ve birden çok kanayan nokta vardır. Kanama bası ile durur.

Vücut, küçük çaplı kanamaları kontrol altına alabilir ve çoğu zaman 6-10 dk arasında kanama kendiliğinden durur. Bu şekilde kanamanın durdurulmasına, hemostazis denir. Kanamalı bölgede kan önce hızla akar, sonra bütünlüğü bozulan damarda gelişen vazokonstrüksiyonla birlikte damar çeperi daralacağından kan kaybı azaltılmaya çalışılır. Trombosit tıkacının oluşması ve koagulasyonla damar duvarında meydana gelen hasar kapatılır ve böylece kanama durdurulur. Büyük çaplı kanamalarda ise bu mekanizma yetersiz kalır, kanama durdurma yöntemleri ile kanama kontrol altına alınmalıdır.

kanama-cesitleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.