Kalp ve Damar Sağlığının Korumasında Alınacak Önlemler Hakkında Kısa Bilgi

Kalp ve Damar Sağlığının Korumasında Alınacak Önlemler

Kalp ve damar sağlığının korunmasına yönelik alınabilecek önlemlerden bazıları şunlardır:
• Beslenme alışkanlığına dikkat edilmesi: Tansiyon ve kolesterolü kontrol altına almanın ilk şartı, yeterli ve dengeli bir beslenme alışkanlığı kazanmaktır. Bunun için beslenmede doymuş yağlardan ve tuzdan olabildiğince kaçınmalı; meyve, sebze ve lif yönünden zengin besinlere yönelmelidir.
• İdeal vücut ağırlığına dikkat edilmesi: Aşırı vücut yağı kalp hastalığı riskini artırır. Vücutta fazla yağın depolandığı bölgeye göre de kalp sağlığı etkilenir. Karın bölgesinde fazla yağ toplanması kalça ve uyluklara toplanan yağa kıyasla yüksek oranda kalp hastalıkları ile ilgili risk oluşturur. Bu nedenle ideal vücut ağırlığına ulaşılması (ideal beden kütlesi indeksi/BKİ) dışında bel/kalça oranının da normal olması (kadınlarda 0,75-0,80, erkeklerde 0,85-0,95 arası) kalp sağlığı açısından önemlidir. Bu oranların üzerine çıkılması şişmanlığı ifade eder. Bunlara dikkat edilmesi kalp ve damar sağlığının korunması açısından önemlidir.
• Fiziksel aktivitelerin artırılması: Kalp ve damar sağlığı için düzenli ve orta düzeyde aktivite önemlidir. Aktif yaşam kolesterol düzeyini normal tutar, kan basıncını düşürür, stresi kontrol etmeye yardımcı olur, enerji harcayarak vücut ağırlığının kontrol altında bulunmasını sağlar. Ayrıca kalp kasını çalıştırır. Örneğin günlük 30 dakikalık orta düzey bir egzersiz (yürüyüş, yüzme vb.) kalp sağlığını korumada önemlidir.
• Sigaranın ve alkolün bırakılması: “Sağlığa Zararlı Alışkanlıklar” ünitesinde anlatıldığı gibi bu hastalıktan korunmak için sigara tiryakilerinin mutlaka sigarayı bırakması gerekmektedir. Çünkü sigara kalp ve damar hastalıklarından ani ölümlerde çok önemli bir risk etmenidir. Sigara kalp basıncını ve kalp atımı hızını artırır. Kolesterol düzeyini düşürür, kanın pıhtılaşma eğilimini artırır ve ani kalp krizine neden olur. Kalp ve damar hastalıklarının oluşmasına neden olan bir diğer etmen de alkoldür. Alkol, organizmaya büyük zarar vermektedir. Bu nedenle hem sigara hem de alkolden uzak durulmalı ve bırakılması için gerekiyorsa tedavi olunmalıdır.
• Stresin azaltılması: Stres özellikle hipertansiyonu tetikleyen etkenlerdendir. Stresi kontrol ederek oluşabilecek rahatsızlıklar önlenebilir.
• Düzenli kontrollerin yaptırılması: Kalp ve damar hastalıklarına yönelik olmak üzere belli aralıklarla hekime giderek kontrollerin yaptırılması oluşabilecek hastalıklara önlem açısından gereklidir.

kalp ve damar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.