İletişim ve İletişimin Çeşitleri Hakkında Kısa Bilgi

İletişim ve İletişimin Çeşitleri Hakkında Kısa Bilgi

İLETİŞİM NEDİR ?
İletişim temelde bir ileti (mesaj) göndermedir. Ama iletişim çok geniş bir anlam taşır. İletişim yaşama dair herşeydir; bilgi yaymadır, görüş bildirmedir, bir bakıştır, mimiklerdir, yüzyüze konuşmadır, kültürdür, düşünce paylaşımıdır, giyiniş tarzıdır. İletişim çok hızlı gelişen ve sürekli yenilenen bir bilim dalıdır, yaşama sürecedir, hayatın anlamıdır. İletişim insanlar arasında etkileşimi ve bilgi akışını sağlar. Bu yüzden insan hayatının en önemli unsurlarından biridir. İletişim, insanların fiziksel ve sosyolojik ihtiyaçlarını karşılamasını sağlar.
İLETİŞİMİN ÇEŞİTLERİ
İletişimin iki çeşidi vardır; yüzyüze iletişim, yüzyüze olmayan iletişim.
YÜZ YÜZE İLETİŞİM
Bu iletişim çeşidin de anında tepki verme yani geribildirimde bulunma olanağı vardır. İletişim kuran taraflar arasındaki etkileşim aynı anda, o süreç yaşanırken gerçekleşmelidir. Yüzyüze iletişim inandırıcılığı arttırır ve anında cevap verme olanağı sağlar. Buna örnek olarak iki yada daha fazla kişinin sohbet etmesini, verilen bir konferansı, sınıfta anlatılan dersi, bir iş toplantısını örnek olarak verebiliriz. Bu iletişimin temeli anında cevap vermeye dayalı olduğu için telefon, telsiz konuşması hatta internet üzerinden yapılan chat yüzyüze iletişim sayılır. Önemli olan kullanılan aracın anında geribildirimde bulunmasına olanak sağlıyor olmasıdır.
YÜZ YÜZE OLMAYAN İLETİŞİM
Bu iletişim çeşidi kitle iletişim araçları kullanılarak yapılan iletişim çeşididir. Bu yüzden üç şekilde olmaktadır; fotoğraflı ve yazılı iletişim (gazeteler, dergiler v.b), sözlü iletişim (radyo), hem sesli hem de görüntülü iletişim (ty, sinema v.b.) yüzyüze olmayan iletişimdir. Bu örneklere müzik CD’ leri, plaklar, kasetler, ses kayıtları, tv, sinema filmleri, Video Cd’ ler gibi diğer araçları ekleyebiliriz.

iletisim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.