Havadan Yüksek Miktarda Oksijen Alan Malzeme

Havadan Yüksek Miktarda Oksijen Alan Malzeme
İbrahim Özay Semerci Güney Danimarka Üniversitesi’nden araştırmacıların sentezlediği kristal yapılı yeni bir malzeme yüksek miktarda oksijene bağlanabiliyor. Malzeme tarafından tutulan oksijen gerektiği zaman ve ihtiyaç olduğu kadar serbest bırakılarak kullanılabiliyor.Bu malzemenin 10 litresi bir odadaki tüm oksijeni emebilme kapasitesine sahip.

Araştırmacılardan Christine McKenzie sentezledikleri malzemenin, performans düşüklüğü olmadan oksijeni defalarca soğurma ve serbest bırakma özelliği olduğunu belirtiyor. Malzeme soğurduğu oksijeni, ısıtıldığında veya düşük oksijen basıncına maruz bırakıldığında serbest bırakıyor. Yeni malzemenin temel parçası, özel olarak tasarlanmış organik bir moleküle bağlı olan kobalt elementi. Christine McKenzie bu malzemenin oksijenle doygunluğa ulaştığında basınç altında saf oksijen içeren bir oksijen tankından 3 kat daha fazla oksijen tutabildiğini, bunun da yanlarında ağır oksijen tankı taşımak zorunda kalan akciğer hastaları için önemli bir yenilik olduğunu söylüyor.
McKenzie “gelecekte bir gün dalgıçlar oksijen tanklarını evde bırakıp ihtiyaç duydukları oksijeni çevredeki havadan veya sudan süzüp konsantre hale getiren bu malzemeden sağlayabilir” diyor. Çalışma Chemical Scienceta yayımlandı.

Havadan Yüksek Miktarda Oksijen Alan Malzeme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.