Haritalardan Nasıl Yararlanılır?

Haritalardan Nasıl Yararlanılır?
Haritalardan çizilme amaçlarına göre çeşitli şekillerde yararlanılabilmektedir. Haritanın özelliğine göre üzerinde uzaklık hesaplanabilir, alan ölçümleri yapılabilir, eğim, yükseklik ve konum bulunabilir. Bunlar dışında özel amaçlarla yapılmış haritalardan da çeşitli şekillerde yararlanılabilir.
Haritalardan yararlanabilmek için harita işaretlerinin bilinmesi gerekir. Çünkü yükseklik basamakları, madenler, nüfus vb. coğrafi özellikler bazı sembol ve renklerle gösterilir. Haritalardaki bu sembol ve renklerin ne anlama geldiği haritaların anahtar (lejant) bölümünde belirtilir. Özel amaçlarla çizilen haritalarda, harita işaretleri de önemlidir. Örneğin madenlerin dağılışını gösteren haritalarda semboller daha çok kullanılır.
Haritalarda, paralel ve meridyenlerden yararlanılarak istenilen yerin konumu bulunur.

Yükseklik bulmada, eş yükselti eğrilerinden ya da fiziki haritalardaki renklerden yararlanılır. Eş yükselti eğrileriyle çizilmiş haritalarda bir yerin yüksekliğini belirlemek için öncelikle iki eş yükselti eğrisi arasındaki yükseklik farkını bulmak gerekir. Bunun için yandaki izohips haritasını inceleyiniz.
Haritadaki iki eş yükselti eğrisi arasındaki yükseklik farkı 100 m’dir A noktası ile B noktası arasında 4 aralık bulunduğundan A ile B arasındaki yükseklik farkı 4 x 100 = 400 m bulunur. A noktasının yükseltisi 100 m olduğuna gö-re B noktasının yükseltisi 100 + 400 = 500 m olur.
Fiziki haritalarda bir yerin yüksekliğini belirlemek için renklerden yararlanılır. Yükseltisi bulunmak istenen yerin hangi renkle gösterildiği belirlenerek bu rengin harita anahtarı kıs-mındaki karşılığı olan yükselti değerine bakılır. Böylece istenilen yerin yükseltisi belirlenmiş olur. Örneğin yükseltisi bulunacak yer, haritada yeşil renkle gösterilmiş ise lejant kısmında yeşil rengin hangi yükselti değerini gösterdiğine bakılır.
Haritada bazı hesaplamalar yapabilmek için haritanın ölçeğinden yararlanmak gerekir.

haritalardan_yararlanma_yollari

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.