Güzel Söz Söylemenin Önemi

Güzel Söz Söylemenin Önemi

“Tatlı dil yılanı deliğinden çıkarır.”atasözüyle verilmekistenen mesaj nedir?
Günlük yaşamımızda ve ilişkilerimizde dikkat edilmesi gereken bazı kural ve davranışlar vardır. Güzel söz söylemek bunlardan biridir. Güzel söz söylemek, kaba ve kırıcı ifadelerden kaçınmak hem dinî hem ahlaki hem de insani bir gerekliliktir. Atalarımız, ‘Tatlı dil yılanı dileğinden çıkarır.” diyerek güzel söz söylemenin önemini vurgulamışlardır.
Toplum içinde sevilen ve herkes tarafından beğenilen bir insan olmak istiyorsak konuşmalarımıza dikkat  etmeliyiz. Bu nedenle daima güzel söz söylemeliyiz. Örneğin, birisinden bir şey isterken “Lütfen verir misiniz?”, “Lütfen yapar mısınız?” gibi saygı ifadeleri kullanmalıyız (7. Fotoğraf). Bize yardımcı olan herkese teşekkür etmeliyiz.
İslam dini de konuşmalarımızda güzel sözler söylememizi öğütler. Kur’an-ı Kerim’de Allah, “Kullarıma söyle: (İnsanlara karşı) en güzel sözü söylesinler…” buyurmuştur. Peygamberimiz (s.a.v.) de hayatı boyunca çevresindeki insanlara güzel sözler söylemiş ve bizlere de aynı şeyi yapmamızı öğütlemiştir. O bir hadisinde şöyle buyurmuştur: “Allah’a … inanan ya hayır (güzel) konuşsun ya da sussun.” Yine Peygamberimiz, “Gü zel söz sadakadır.” ve “…Yüce Allah, çirkin ve kötü söz sahiplerini kınar.” hadisleriyle güzel söz söylemenin sevap olduğunu, kötü söz söylemenin ise Allah’ın sevgisini kaybettireceğini belirtmiştir.

“Rabb’in… anaya babaya iyi davranmanızı kesin olarak emretti. Eğer onlardan biri ya da her ikisi senin yanında ihtiyarlık çağına ulaşırsa sakın onlara “Öf!” bile deme, onları azarlama, onlara tatlı ve güzel söz söyle.” (İsrâ suresi, 23. ayet.)

guzel-soz-soylemek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.