Güvenli Yolculuk Hakkında Kısa Bilgi

Güvenli Yolculuk Hakkında Kısa Bilgi

Emniyet kemeri ve çocuk güvenlik koltuğu bir kaza anında yolcu ve sürücüleri korumak amacıyla kullanılan bir güvenlik önlemidir.
Emniyet kemeri, aracın herhangi bir yere çarpması hâlinde, araç içindekilerin camdan dışarı fırlamalarını önler. Baş ve göğüs yaralanmaları ile ciddi yaralanmaları en aza indirir. Ayrıca çarpma esnasında sürücü ve yolcuyu koltukta tutmak suretiyle bedenin çeşitli bölgelerinin araç içindeki kısımlara vurmasını önler ve darbenin şiddetinden daha az etkilenmesini sağlar.
Dünya Sağlık Örgütü ve Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Hizmetleri Başkanlığının verilerine göre emniyet kemeri takmanın kazalarda ölümleri % 40, yaralanmaları % 30 oranında azalttığı saptanmıştır.
Otomobillerde ve yolcu taşımak için tescil edilmiş arazi taşıtlarında ön ve arka koltuklarda; minibüs, kamyon ve kamyonetlerde ise sürücü yanında oturan yolcuların emniyet kemeri takması zorunludur.

Şehirler arası otobüslerde;
• Sürücüler ve ön koltuklarda,
• Önünde boşluk olan en arka koltuklarda,
• Önünde kapı ve merdiven boşluğu bulunan koltuklarda oturan yolcular da emniyet kemeri takmak zorundadırlar.
Emniyet kemeri takmayan yolcular, ani fren yapılması durumunda veya bir kaza anında başlarını bir yere vurarak yaralanabilirler. Bu nedenle, emniyet kemeri takmak yolcuların can güvenliği bakımından oldukça önemlidir.
Araçlarda çocukların kucağa alınması, araçların ön koltuklarına çocukların oturtulması trafiği ve kişileri zora sokar. Tehlikelidir. Taşıt içinde yolculuk yapacak bebek ve küçük çocukların, çocuk güvenlik koltuğunda yolculuk yapması gerekmektedir . Taşıtlarda çocuk güvenlik koltuğunun kullanılmasının nedeni, çocuğun bir kaza anında oturduğu yerden fırlayıp savrulmasını önlemektir. Eğer bu yapılmazsa çocuklar kaza anında taşıtın iç yüzeyine çarpabilir. Bunun sonucunda istenilmeyen yaralanmalar ya da ölümle karşılaşılabilir.
Çocuk güvenlik koltukları; bebekler için ayrı, yürümeyi yeni öğrenmiş çocuklar için ayrı, okul çağındaki küçük çocuklar için ayrı olmak üzere tasarlanmıştır. Bu koltukların kullanım amaçları aynı olsa da kendi özelliklerine uygun olarak kullanılması gereklidir. Bütün çocuklar için boy ve kilolarına uygun büyüklükte bir koltuk ya da yükseltici seçilmelidir. Aksi takdirde, emniyet kemeri bağlamak herhangi bir yarar sağlayamayacaktır.
Çocuk güvenlik koltuğunun, çocuğun yaşına, boyuna ve kilosuna uygun olması önemlidir.
* Çocuk güvenlik koltuğu için en güvenli yer, arka koltukta yan hava yastıklarından uzakta olan orta kısımdır.
* Bir yaşına kadar ve 13 kg’a kadar bebekler için ana kucağı modeli, arka koltuğa, bebeğin yüzü arkaya bakacak şekilde monte edilmelidir.

* Dört yaşına kadar (9-18 kg) olan çocuklarda çocuk güvenlik koltukları kullanılmalı; bu koltuklar, arka koltuğa öne bakacak şekilde monte edilmelidir.
Çocuk güvenlik koltuğu ve emniyet kemeri kullanmanın yanı sıra güvenli yolculuk için aracın kapasitesinin üzerinde yolcu alınmamalıdır. Aksi hâlde araçta aşırı yükten değişik arızalar meydana gelmesi ve fren mesafesinin uzaması gibi trafikte tehlike yaratacak durumlarla karşılaşılabilir.
Trafikte hareket hâlindeyken cep telefonunun kullanılması sürücünün dikkatini dağıtıp konsantrasyonunu bozacağından tehlikeli durumlar yaşanabilir. Bu nedenle bu tür davranışlardan kaçınılmadır. Cep telefonuyla konuşmak mutlaka gerekliyse sürücü, diğer araçların geçişini aksatmayacak şekilde gerekli güvenlik önlemlerini alarak aracını durdurup konuşmalıdır.

,emniyet-kemeri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.