Gut Artriti Hastalığı ve Belirtileri

Gut Artriti Hastalığı ve Belirtileri

Gut Artriti

Serum ürik asit düzeyinin yüksekliği (hiperürisemi), tekrarlayan artrit atakları ve dokularda monosodyum ürat kristallerinin birikimi ile karakterize bir hastalıktır. Hiperürisemi, serum ürik asit düzeyinin 7 mg/dl’nin üzerinde olmasıdır. Hiperürisemi her zaman guta neden olmaz. Gutun ortaya çıkmasına zemin hazırlayan faktörler arasında yaş, cins, şişmanlık, alkolizm, cerrahi girişimler ve bazı ilaçlar sayılabilir. Daha çok erkeklerde görülür. 40-65 yaş en sık görüldüğü yaş grubudur.

> Belirti ve bulguları

Akut dönemde aşağıdaki belirtiler görülür.
• Eklemlerde çok şiddetli ağrı vardır.(Gece veya sabaha karşı başlar ) Hasta, çarşafın dokunmasına dahi dayanamaz. Tutulan eklemin derisi, koyu kırmızı yani vişne rengindedir.
• İlk ve en sık tuttuğu eklem ayak başparmağıdır.

Akut ataklar arasında ara dönemler bulunur. Süresi farklı olup ilk iki atak arası 6 ay ile 2 yıl sürebilir. Hastalık ilerledikçe bu süre kısalır.

Hastalığın ileri aşamasında tofüs(yumru) (İnflamatuar hücreler ve fibrozisin çevrelediği ürat kristal kitlesinin birikimidir.) oluşur. Tofüs sıklıkla ayak başparmağında, her iki dirsekte, parmakların üst yüzeylerinde ve kulak kepçelerinde yerleşir. Tofüs oluşumu için ilk ataktan sonra yaklaşık 10 yıl gibi bir süre gerekir.

Renal komplikasyonlar gutun herhangi evresinde olabilir. Böbrek tutulumunun en sık bulgusu böbrek taşıdır.

Beslenme ve diyet tedavisi önerilir. Örneğin, aşırı pürin (kırmızı et, baklagiller, pırasa, kereviz vb.) içeren gıdalar ve alkol yasaklanır. Artmış gut ve böbrek taşı riskinden dolayı antihiperürisemik ilaçlar uygulanır.

Gut Artriti

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.