Grönland Neden Buzullarla Kaplı?

Grönland Neden Buzullarla Kaplı?

Tuba Sarıgül

Grönland başta olmak üzere Kuzey Kutbundaki geniş çaplı buzullaşmanın yaklaşık 5 milyon yıl önce başladığı biliniyor. Ancak bundan önce 500 milyon yıldan uzun zaman boyunca buzla kaplı olmadığı tahmin ediliyor. Grönland’ın buzullarla kaplanmasına neyin sebep olduğu sorusu ise daha önce cevaplanamamıştı. Terra Nova dergisinde yayımlanan araştırmada elde edilen sonuçlar bu durumun nedeninin yerkabuğu hareketleri ile ilişkili olabileceğini gösteriyor.

Bu süreçlerden ilki buz tabakasının altında, manto tabakasındaki sıcak kayaçların hareketi. Bilim insanları 5 milyon yıldan fazla zamandır devam eden bu hareketin, Grönland’ın doğu bölümlerinin deniz seviyesinden yaklaşık 3000 metre yükselmesine ve sıcaklığın düşük olduğu irtifalara ulaşmasına neden olduğunu belirledi. Araştırmacılardan Bernhard Steinberger, Grönland’ın doğu bölümlerinde litosfer tabakasının görece ince olmasının yukarı yönlü hareketi kolaylaştırdığını söylüyor.

Grönland’ın yerkabuğu hareketlerinin etkisiyle kuzeye doğru kaymasının daha yüksek enlemlerde Güneş’ten gelen enerjiden daha az yararlanılması nedeniyle bölgenin buzullarla kaplanmasında etkili olduğu düşünülüyor. Aynı zamanda eksen eğikliği, Dünya’nın dönüşü sırasında kutupların coğrafi konumunun değişmesine ve Grönland’ın daha yüksek enlemlere kaymasına neden oluyor.

gronland-neden-buzullarla-kapli

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.