Görme Bozuklukları

Görme bozuklukları nelerdir ve nasıl ortaya çıkar? Bu bozukluklar nasıl düzeltilir?
İnsanlar gözlerinde meydana gelen çeşitli bozulmalar nedeni ile görme problemleri yaşarlar. Bu problemler bazı kişilerde doğuştan vardır, bazılarında ise sonradan meydana gelir.
Uzağı iyi göremeyen kişilerde göz küresinin çapı önden arkaya doğru uzamıştır ya da göz merceği normalden daha şişkindir. Bu durumda görüntü retinanın önünde oluşur. Kişi uzağı net göremez. Bu görme bozukluğuna miyop adı verilir. Bu kusur kalın kenarlı mercek kullanılarak giderilebilir.
saglikli-goz

miyop

Yakını iyi göremeyen kişilerde göz küresinin çapı kısadır ya da göz merceği normalden daha incedir. Bu kişilerde görüntü, retinanın arkasında oluşur. Bunun sonucunda yakındaki objenin görüntüsü bulanık olur. Buna hipermetrop göz kusuru denir. Bu kusur ince kenarlı mercek kullanılarak giderilir.
hipermetrop
Göz merceği ya da korneada oluşan düzensiz kavisler sonucunda nesnelerden gelen ışınlar farklı açılarda kırıldığından retinanın her yerine aynı ulaşmaz. Bu durumda astigmat adı verilen göz kusuru ortaya çıkar. Bu kusur silindirik mercek kullanılarak giderilir.

astigmat
Yaşlandıkça göz merceğinin esnekliğinin bozulması durumunda gözün uyum yapma yeteneği azalır ve prespitlik adı verilen göz kusuru ortaya çıkar. Prespit olan kişilerde göz merceğinin sertleşmesi nedeniyle ışık az kırılacağından görüntü retinanın arkasında oluşur. Bu kişiler yakını rahat göremezler. Bu kusur da ince kenarlı mercek kullanılarak giderilir.
Göz küresini hareket ettiren kaslar orantısız olarak kasıldığında gözler farklı yönlere bakar. Buna şaşılık denir. Bu durum ameliyatla düzeltilebilir.