Fareler ve İnsanlar Romanının Özeti

Fareler ve İnsanlar Romanının Özeti

KİTAP ANALİZ FORMU
1. ANALİZİ YAPILACAK KİTABIN :
a. Adı : Fareler ve İnsanlar
b. Yazarı : John Steinbeck
c. Tercüme Eser İse Tercümanı : Yaşar Nabi Nayır
d. Yayınevi : Varlık Yayınevi
e. Yayın Yılı : 1995
2. KAYNAK İLE İLGİLİ DEĞERLENDİRME:
a.Yazar :
John Steinbeck Kitapta kendi ismini kullanmıştır.
1902 Yılında doğdı. Kalifornya’da bir ırgat ailenin çocugu olan John Steinbeck öteki yaşıtları gibi küçük yaşlarda ciftcilik yapt. Üniversitede okyabilmek için duvarcılık, boyacılık, kapıcılık, eczacılık işleri yaptı. 27 Yaşında ilk romanı “Altın Kadeh”i yazdı. Bu yıllarda balıkcılar, serseriler ve her türden renkli kişilerle ilişkiler geliştirdi. John Steinbeck’in yapıtları, imgelerden bolca yararlanan “sanatsal” yapıtlar olmaktan çok, yüzyılın başında önemli toplumsa degişimler yaaşanan topraklarda, toplumsal gerçekliğin, ayrıntılı bir gözleme dayanan, tamamıyla gerçekci birer yansıtılışıdır. John Steinbeck 1968 yılında ölmüştür.
Eserlerinde genel olarak, eski köylülerin işçileşmesiyle ortaya çıkan sorunları konu almış ve bu sorunları gerçekci çarpıcı biçimde eserlerine yansıtmıştır.
Yazar eserlerinin çoğunu roman şeklinde yazmıştır. Yazar eserleri bir anlatı dizisi olarak okuyuculara sunmuştur.
Yazar daha çok sorunlarını dile getirdiği sınıfın temnsilcileri olan sosyal sınıfın begenisini toplamaktadır.
b.Çevirmen:
25 Aralık 1908 Üsküp’te doğdu, 15 mart 1981 tarihinde İstanbul’da öldü. Galatasaray lisesini bitirdi (1929) bir dönem bankacılık yaptı. Ulus gazetesinde, Türk dil korumunda, Milli Eğitim Bakanlığı Tercüme Bürosunda çalıştı. İlk sayısını 15 Temmuz 1933 de çıkardığı Varlık Dergisini yayınlamaya başladı. 1946 yılında bakanlıktaki görevinden istifa eden Varlık Yayınevini kurdu. Eski dil taraftarlarına şavaş açan Nayır, öz Türkçeciliğin mücadelesini verecek şaiir ve yazarları varlık’ın saflarına katar. Ölümüne değinde Varlık Yayınevini yönetti. Sanat yaşamının ilk döneminde şiiirle uğraştı. Yedi Meşale Topluluğu’nun kurucuları arasında yer aldı. Sonralari öykü, roman, oyun ve deneme türünde de ürünler verdi. Çok saydıda çevirisi var. Ancak asıl önemli yönü, 48 yıl hiç aksatmadan yayınladığı Varlık Dergisidir. Bu dergi Türk edebiyatına bir çok yeni isim kazandırdı.
c. Yayınevi:
Varlık Yayınları son yıllarda “Baş Kaldıran Kadınlar” başlığı altında yayınladığı dizi ile, özellikle İslam ve 3. dünya toplumlarında kadının yerini irdeleyen ve hepsi büyük ölçüde gerçek yaşam öykülerine dayanan bir çok kitabı okurlara sundu. “Özel Dizi”de kişisel değişim ve gelişim konusunda rehberlik eden yapıtları yayınlamayı sürdürüyor. “ Şiir Dizisi”nde yeni bir biçim ve düzel altında Türk ve Dünya edebiyatında seçkin şairlerin yapıtlarına yer veriliyor; Varlık, “Bilim Dizisi” adı altında, dünyanın en popüler bilim yazarlarının, bazıları çok zor bir işi başararak “best – seller” listelerine girmiş çıgır açan yapıtlarını okurlarına sunmayı amaçlıyor.
3.
a. Kitap edebiyat üzerine hikaye şeklinde yazılmıştır.
b. Kitap 107 sayfadan oluşmakta kitap baskısı kalite olarak düşüktür ve 16. basımdır.
c. Kitap ücret karşılığı satılıyor. Fiyatı 2.000.000 TL ve piyasa fiyatlarının altındadır.
4. İÇERİK İLE İLGİLİ DEĞERLENDİRME:
a. Kitabın İçerik ve Üslubunun Propaganda Teknikleri açısından Değerlendirilmesi:
(1) Kitap eğitim amaçlı yazılmıştır.İnsanlara iki dost arasındaki ilişkinin nasıl olması gerektiğini ve insanlar arasında ırk ayrımı yapılmamasını öğretmek maksadıyla yazılmıştır.
b. Kitapta İncelenen Konular:
(1) Konu-1: Alt ve üst tabakadaki insanlar arasındaki fark
(2) Konu-2: Dostlar arasındaki yaşanan problemler.

c. Kitapta İşlenen Temalar:
(1) Tema-1
(a) İnsanların fikir ve görüşleri bir birlerine ne kadar zıt olursa olsun dost olabilecekleri
(b) İnsanlar arsındaki ayrım
7. ANALİZİ YAPANIN KİTAP HAKINDAKİ GENEL KANAATİ:
Bu kitap dostluk hakkında yazılmış iyi bir kitaptir. Bu kitaptan dosluk üzerine olumlu sonuçlar çıkara biliriz. Bunun bize günlük yaşamda faydası olabilir. Bizde kendimize zıt özelliklere sahip biriyle iyi bir dostluk kurabiliriz kitap sayesinde bizimde dostluk psikolojimiz gelişebilir. Kitabın sayesinde istifade edebileceğimiz bir diğer konuda insanlar arasındaki ayrımın yanlış bir şey olduğudur. Ayrım yapılan kişi kendini yalnızlık içinde hissedebilir. Bu onun rıh halini olumsuz yönde etkileyebilir. Ama onunla iyi bir ilişki kurmaya başlayan birinin sayesinde oda normal bir yaşam sürebilir.

fareler ve insanlar

John Steinbeck

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.