Erzurum Kongresi

Erzurum Kongresi
Mustafa Kemal Amasya’dan sonra Sivas’a ve oradan da Erzurum Kongresi’ne katılmak için Erzurum’a geçti. Gittiği her Amasya Genelgesi’nin hazırlandığı yerde halkın yoğun ilgisi ile karşılaştı.
Amasya Saraydüzü Kışlası Mustafa Kemal Erzurum Kongresi hazırlıkları devam ederken İstanbul’a dönmesi yönünde baskılar karşısında askerlik görevinden istifa ettiğini bildirdi. O artık Türk milletinin kendisine duyduğu sevgi, cömertlik ve güvene inanarak yoluna devam etme kararı aldı. Bu zor dönemde bile Mustafa Kemal Türk milletinin bir ferdi olarak azim, kararlılık ile yılmadan vatanı için çalışmaya devam etmiştir. Mustafa Kemal’e en büyük destek 15. Kolordu komutanı Kâzım Karabekir’den geldi. “Ben ve kolordum, hepimiz emrinizdeyiz paşam.”diyerek ona olan bağlılığını bildirdi.

Doğu illerinden delegelerin katıldığı kongreye Mustafa Kemal oy birliği ile başkan seçildi. Daha sonra kongre çalışmaları başladı ve şu kararlar alındı (7 Ağustos 1919):
1. Millî sınırlar içinde vatan bir bütündür; parçalanamaz.
2. Yabancı işgal ve müdahalesine karşı İstanbul Hükûmeti’nin dağılması hâlinde, millet hep birlikte vatanı savunacak ve direnecektir.
3. Vatanın bağımsızlığını korumayı İstanbul Hükûmeti sağlayamadığı takdirde, geçici bir hükümet kurulacaktır.

4. Kuvayımilliye’yi etken ve millî iradeyi hâkim kılmak esastır.
5. Azınlıklara siyasi hâkimiyet ve sosyal dengeyi bozacak haklar verilemez.
6. Manda ve himaye kabul olunamaz.
7. Millî Meclisin derhâl toplanması ve hükümet işlerinin Meclis tarafından denetlenmesi için çalı-
şılacaktır.

Erzurum Kongresi Mustafa Kemal’in başkanlığında dokuz kişiden oluşan bir Temsil Heyetinin seçilmesinin ardından çalışmalarını tamamladı.
Erzurum Kongresi toplanma amacı ve şekli bakımından bölgesel bir kongre olmasına rağmen aldığı kararlar tüm yurdu kapsamakta olup bu yönüyle millî bir kongredir.

erzurum_kongresi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.