Ergenlik Döneminde Olumlu Tutum Geliştirme

Ergenlik Döneminde Olumlu Tutum Geliştirme
Ergenlik dönemi bireyin kendisini tanıdığı, sosyal yönden gelişimini sürdürdüğü ve geleceğe yönelik bazı kararlar aldığı dönemdir. Bu süreçte geliştirilen olumlu tutumlar yaşamın ilerleyen yıllarında ergenin mutlu ve başarılı olmasını etkileyecektir.

Genç, arkadaşları aracılığıyla diğer insanlarla anlaşmayı ve bir gruba uyum sağlamayı öğrenir. Araştırmalar, arkadaşları tarafından kabul edilen gençlerin olumlu kişilik özellikleri gösterdiğini ortaya koymaktadır.

Akran grupları gence, yaşıtlarıyla yaşamayı, sorunlarını, çatışmalarını, karmaşık duygularını paylaşmayı ve çözümlemeyi öğretir. Bu dönemde her iki cinsten bireylerle dengeli ve uyumlu arkadaşlıklar kurmak gencin kendisini tanımasını sağlar. Arkadaş grubu içinde sosyal etkinlikler arttıkça bireyin özgüveni artar. Bu durum öğrenmeye ilgisini ve okul başarısını da olumlu etkiler. Planlı çalışma alışkanlığı edinirken günlük yaşamını en verimli geçirecek şekilde düzenler.

Çocukluktan gelen ilgi alanlarının dışında yeni hobiler edinir. Müziğe ilgi duyabilir. Aynı tarz müziğe ilgi duyan gençler bir araya gelerek gruplar oluştururlar (Resim 3.6). Müzik dinlemek veya bir müzik aleti çalmak ergenin kendini anlaşılmış ve güvende hissetmesinin bir yoludur.

Bireyin bedensel, zihinsel ve sosyal gelişimine katkı sağlayan bir etkinlik olan sporun gençlik döneminde önemli bir yeri vardır. Spor, bedensel enerjinin ve duygusal gerilimin boşaltılmasına katkıda bulunur. Spor gencin kendi yeteneklerinden haberdar olmasını, kendisine güvenmesini, toplumla uyumlu olmasını sağlar.

Yetenek ve isteklerini fark edebilen gençler kendileri için uygun meslek seçmede zorlanmayacaktır. Kişiye uygun meslek seçimi ve geleceğe yönelik hedefler belirleme gencin yaşantısını etkileyen en önemli kararlardandır.

Gençlerin sosyal ilişkilerinde tutarlı, saygılı ve katılımcı olması bu dönemin edinilen olumlu özelliklerindendir.
Ergenlik Döneminde Olumlu Tutum Geliştirme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.