Dünyanın Güneş Etrafında Dolanması Hakkında Kısa Bilgi

Dünyanın Güneş Etrafında Dolanması Hakkında Kısa Bilgi

Yer yuvarlağının Güneş etrafında dolanırken çizdiği yola yörünge denir. Dünya’nın yörüngesi elips biçimindedir (3.4.Şekil). Bu elips şeklindeki yörüngenin oluşturduğu düzleme, yörünge düzlemi veya ekliptik denir. Dünya, 2-3 Ocak’ta Güneş’e en yakın konumdadır. Buna günberi (periel) denir. 3-4 Temmuz’da ise en uzak konumda bulunur. Bu konuma günöte (aphel) adı verilir. Dünya, Güneş’e en uzak konumda bulunduğu dönemde Güneş etrafındaki dönüş hızı azalır. Bu nedenle Kuzey Yarım Küre’de yaz, Güney Yarım Küre’de kış mevsimi birkaç gün uzar.
Yer yuvarlağının Ekvator düzlemi ile ekliptik arasında 23° 27′ lık açı vardır. Diğer bir deyimle Dünya’nın ekseni, ekliptiğe 23° 27′ eğiktir (3.5.Şekil).
Dünya ekseninin eğik oluşunun ve Dünya’nın Güneş etrafında dolanmasının başlıca sonuçları şunlardır:
• Mevsimler oluşur.
• Aynı anda her iki yarım kürede farklı mevsimler yaşanır.

• Gece gündüz süreleri yıl boyunca değişir. Ekvator’da her zaman 12 saat gece, 12 saat gündüz yaşanır. Gece gündüz süreleri arasındaki fark kutuplara gidildikçe artar.
• Aydınlanma çemberi yıl boyunca kutup noktalarıyla kutup daireleri arasında yer değiştirir.
• Kutup daireleri ile kutup noktaları arasındaki yerlerde gece ve gündüz süreleri 24 saati geçer. Gece ve gündüz süreleri kutup noktalarında yaklaşık altı ayı bulur. Bu yerlerde yazlar aydınlık, kışlar karanlıktır.
• Cisimlerin gölge boyları yıl boyunca değişir.
• Güneş ışınları, yıl boyunca sadece dönenceler arasına dik düşer. Dönenceler dışındaki yerlere güneş ışınları dik düşmez.

dunyanin_gunes_etrafinda_donmesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.