Dünya Üzerindeki Bir Noktanın Yeri Nasıl Bulunur?

Dünya Üzerindeki Bir Noktanın Yeri Nasıl Bulunur?
Dünya üzerindeki bir yerin konumunu belirlemek için bu noktanın Ekvator’a ve Başlangıç Meridyeni’ne göre konumu tespit edilir.
Dünya üzerindeki bir yerin Ekvator’a olan uzaklığının derece, dakika ve saniye cinsinden açı değerine enlem denir. Enlemler, Ekvator’un kuzey ve güneyinde yer alır. Buna göre enlemler, kuzey enlemi ya da güney enlemi diye belirtilir.
İki paralel arasındaki bir derecelik yay 60 dakikaya (‘), her dakika da 60 saniyeye (”) bölünür. Böylece bir yerin enlemi, o yerle Ekvator arasındaki yayın derece, dakika ve saniye cinsinden değeri olarak ifade edilir. Örneğin Ankara, Ekvator’a göre 39° 57′ kuzeydedir.

Aynı paralel üzerinde yer alan bütün noktaların enlem dereceleri aynıdır.
Boylam, herhangi bir yerin Başlangıç Meridyeni arasında kalan paralel yayının derece, dakika ve saniye cinsinden açı değeridir. Boylamlar, Başlangıç Meridyeninin doğusunda ve batısında yer alır. Buna göre boylamlar, doğu ya da batı boylamı diye belirtilir.
Boylamı belirlemek için iki meridyen arasında kalan bir derecelik yay 60 dakikaya, her dakika da 60 saniyeye bölünür. Böylece bir noktanın boylamı, o nokta ile Başlangıç Meridyeni arasında kalan yayın
derece, dakika ve saniye cinsinden değeri olarak tanımlanır. Örneğin
Ankara’nın Greenwich’e göre boylamı 32° 53’ doğudur.
Aynı meridyen yayı üzerinde bulunan her yerin boylam derecesi aynıdır.

dunya_uzerinde_bir_noktanin_bulunusu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.