Doku ve Organ Nakli Hakkında Kısa Bilgi

Doku ve Organ Nakli

Çeşitli hastalıklardan dolayı vücuttaki bazı doku veya organlar fonksiyonlarını kaybederek görev yapamaz hâle gelebilir. Bu durumda fonksiyonunu kaybeden doku ve organların yerine başka bir canlıdan doku veya organların nakledilmesi ya da aynı canlının bir bölgesinden başka bir bölgesine doku nakledilmesi gerekebilir. Bu amaçla yapılan çalışmaların tamamı doku veya organ nakli olarak adlandırılır. Organ naklinin amacı nakledilen organ yardımıyla, hastayı sağlığına kavuşturmaktır.

Doku ve organ nakline ülkemizde yasal düzenleme getirilmiştir. Doku ve organların yasaya göre belli bir bedel karşılığında alınması ya da satılması yasaklanmıştır. Para karşılığında doku ve organ satılması ya da alınması hapis cezasını gerektirmektedir. Organ bağışı yapabilmek için 18 yaşını doldurmuş olmak ve bu bağışın iki tanık huzurunda sözlü olarak yapılması, ayrıca bunun bir hekim tarafından tasdik edilmesi gerekmektedir. Organ bağışı için en yakın sağlık kuruluşundan “Doku ve Organ Bağış Belgesi” alınmalıdır. Eğer hayatını kaybetmiş kişiler organlarını bağışlamamışsa, akrabaları bu kişilerin organlarını bağışlayabilir. Kişi, ölen yakınının sağlam olan doku ve organılarını bağışlarsa, ihtiyacı olan hastaları sağlığına kavuşturmanın mutluluğunu yaşar.

Vücuttaki her organın nakli yapılamaz. Nakli yapılabilecek doku ve organlar arasında böbrek, kalp, pankreas, karaciğer, kan ve kemik iliği sayılabilir. Doku nakilleri arasında kan nakli en sık uygulananıdır. Böbrek, karaciğer, kan ve kemik iliği nakli, hayatta olan kişilerden de yapılabilir. Kemik iliği ve kan defalarca bağışlanabilecek dokulardır. Organ ve doku nakli hizmetleri tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yetersizdir. Birçok hasta, organ nakli beklerken ölmektedir. Siz de organ bağışlayarak hayat kurtarabilirsiniz.

organ-bagisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.