Dizel Araç Kullanırken Dikkat Etmemiz Gereken Hususlar

Dizel Araç Kullanırken Dikkat Etmemiz Gereken Hususlar
Birincisi ve bence en önemlisi dizel araçlarda yağ ve hava filtresine çok dikkat edilmedir.Örneğin katalogda 10.000 km olarak gösterilen yağı aracımıza koyduktan sonra biz sonrasında 8.000 ile 9.000 km arasında aracın yağını değiştirmemiz gerekir.Bunun nedeni aracın motorunun içerisinde oluşan talaşların yağın içerisinde birikerek turbonun sistemine türbünlere ve turbonun miline zarar vermesidir.
Dizel araçların kullanımına bir göz atacak olursak,
Dizel araçlar ilk marşa bastığımız anda hareket etmemiz gerekmektedir. Hareket etsek dahi kesinlikle 2000 ile 2500 devir arasında vitesleri değiştirmemiz gerekir. Bunun nedeni ise dizel araçlarda motor aşınması en yüksek motor soğukken meydana gelir. Bunun önüne geçmek için dizel araçları ilk çalıştırdığımızda 1 ya da 2 dakika beklememiz gerekir. Bu motorun tamamen turboda dahi yağlanması için gerekli olan sağlıklı bir zamandır.
Diğer hususlara değinecek olursak,
Dizel araçlarda benzinli araçlardaki gibi kesinlikle yüksek devirlere çıkmamalıyız. Yüksek devirlere çıkmak turbomuzu ve aracın yaktığı yakıtın yükselmesine neden olabilir. Ayrıca turbomuzun zarar görmesine neden olacaktır. Uzun yolda giderken dizel araçlarda mola verdiğimiz kesinlikle direk istop etmemiz gerekir. İstop ettiğimizde turbomuz ile birlikte yağlama ve su gerektiren diğer aksamlar zarar görecektir. Normal giderken turbo sistem ve su sistemi normal vaziyette çalışırken bir anda kesilen turbo yağlama ve soğutma sistemleri turbomuza zara verecektir. İçerisinde bulunan tribün ve tribüne bağlı milin boşluk yapmasına neden olacaktır. Bunun sonucunda turbo kitlenecektir veya uğuldama şeklinde ses çıkarmaya başlayacaktır. Bunun dışında kesinlikle aracın bakımlarını aksatmamız gerekir.
Aracımız fazla duman atıyorsa ya da siya duman atıyorsa dizel araç zengin karışımla çalışıyor demektir. Zengin karışımın önüne geçmek için enjektörümüze ve pompamıza ayar yaptırmamız icab eder. Bu pompa ve enjektör ayarı kesinlikle belgeli yetkili insanlar tarafından yapılmalıdır. Aracı şehir içerisinde kullansak dahi istop etmeden önce en az 30 saniye beklememiz gerekir. Bunun nedeni ise aracı istop ettiğimizde turbodaki yağlamada kesileceği için yine tribünlerimiz ve milimiz zarar görebilir.
Dizel araçların ömrü benzinli araçlara göre çok daha yüksektir. Tabi ki kullanım şartlarına uygun olduğu sürece.
Tavsiyelerimiz,
Dizel araçları kesinlikle düşük devirdeyken birden hızlanmaya zorlamamalıyız.
Dizel araçların torku benzinli araçlara göre yüksek olduğu için seri hareket edebilir ya da benzinli araçlara göre atak olabilir. Fakat düşük devirlerde yani 1000 ile 1500 devirleri arasında dizel araçların birden hızlanması istenmeyen bir durumdur. Birden bire aracın hızlanmasını istiyorsak bir vites düşürüp öyle aracı hızlandırmak gerekir. Böylece aracın torklanmasını sağlamak gerekir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.