Canlandırma ve Yaşam Kurtarma Hakkında Kısa Bilgi

Canlandırma ve Yaşam Kurtarma Hakkında Kısa Bilgi

İlk yardım açısından temel yaşam desteği sağlamanın yolu ABC kurallarına uymaktır. İngilizce kelimelerin baş harfleri ile simgelenen bu kuralın açılımı şöyledir:
AIRWAY – A: Hava yolunun açılması,
BREATHING – B: Solunumun sağlanması, CIRCULATION – C: Dolaşımın sağlanmasıdır.

Hava yolunun açılması: Hava yolunu tıkayan nesneler doğrudan elle temizlenebilir.
Daha gerideyse sırta vurarak veya heimlich yöntemiyle hava yolundaki yabancı cisim çıka-rılmaya çalışılır. Sırt ile kürek kemikleri arasına 5 kez sertçe vurulmasına rağmen cisim çıkmazsa heimlich yapılır.

hava_yolunun_acilmasi
Heimlich yönteminde ayaktaki kazazedenin arkasına geçen ilk yardımcı, bir eliyle yaralıyı belinden kavrar, diğer elini yumruk yaparak göğüs kafesinin alt-orta kısmına yerleştirir. Ardından bu elini içe ve yukarı doğru bastırıp akciğerlerde basınç oluşturarak yabancı cismin hava yolundan ağız içine çıkmasını sağlar.
Bazen spor alanlarındaki travmalar sonucunda dil, solunum yolunu tıkayarak solunumu engelleyebilir. Bu durumda, yaralı yerde sırtüstü yatarken baş geriye itilir ve çene öne çekilerek gazlı bezle tutulan dil yerine getirilir.

Suni solunum: Önce hava yolunu açma pozisyonu verilir. Yani baş geriye götürülür ve çene açılır. Bazen bu pozisyonda bile solunum başlayabilir. Ancak solunum yoksa suni solunuma geçilir. İlk yardımcı bir eliyle kişinin burun deliklerini sıkarak kapatır. Derin bir nefes alır, ağzını hastanın ağzı üzerine yerleştirerek kuvvetlice üfler. Hava yolu açık ise kazazedenin göğüs kafesi şişer. Kazazedenin kalbi çalışıyor ancak solunumu yoksa dakikada 12-16 kere olacak şekilde suni solunum yapılır.

suni_solunum

Kalp masajı: Hasta sırt üstü sert bir zemin üzerinde iken ilk yardımcı diz çökmüş şekilde hastanın yanında durur. Kollar düz olacak şekilde ellerini üst üste koyarak hastanın göğsünün orta-sol kısmına koyar. Vücut ağırlığını kullanarak göğüs üzerinde 4-5 cm çöküntü yapacak şiddette baskı uygular. İlk yardimci tek kişi ise 2 kere suni so-lunum, ardından 15 kere kalp masajı yapar. Sonra yine suni solunum yapar. Dakikada 12-16 suni solunum ve 70-80 kere kalp masajı yapılır. Her 3 dakikada bir nabız kontrol edilir.

kalp_masaji

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.