Büyüme ve Gelişmenin Tanımı Hakkında Kısa Bilgi

Büyüme ve Gelişmenin Tanımı Hakkında Kısa Bilgi
Bahçemize diktiğimiz bir fidanın zamanla boyunun uzadığını yeni dallar oluşturduğunu, çiçek açıp meyve bağladığını ve diğer değişiklikleri gözlemleyebiliriz. Bu değişikliklerin nedeni bitkideki büyüme ve gelişme olaylarıdır.Diğer canlılar gibi insanlar da bebeklikten yaşlılığa birçok değişim gösterir.

Büyüme; canlı vücudunun hacim ve kütlece artışıdır.

Gelişme; hücre ve dokuların biyolojik değişimlerinin sonucu organların, işlevlerinin belli bir olgunluğa erişmesidir.

Boy uzaması, kilo artışı büyüme olarak değerlendirilirken zihinsel etkinlik gösterebilme, insan ilişkileri kurabilme gelişme ve olgunluğa erişme olarak görülür.

Olgunlaşma; insanların bedensel ve ruhsal yeteneklerinin en üst düzeyde gelişmesidir. Öğrenme bir konuda bilgi edinmek yetenek ve becerileri ilerletmek demektir. Büyüme, gelişme, olgunlaşma ve öğrenme birbiriyle ilişkili kavramlardır. Gelişme, büyüme, olgunlaşma ve öğrenmenin etkisi altındadır. Yeni doğan bir bebek ihtiyaçlarının karşılanması için anneye bağımlıdır. Yaşını tamamladığında ise boyu uzamış kilosu artmıştır. Bu süreçte kaslar, kemikler, sinirler gelişmeye devam eder ve yardımsız ayakta durabilir. Aynı zamanda çevresiyle iletişim kurabilecek davranışlar edinir. Tüm bu değişim büyüme, gelişme ve olgunlaşma olayları ile olur.

büyüme ve gelişme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.