Büyüme ve Gelişmede Rol Oynayan Faktörler Hakkında Kısa Bilgi

Büyüme ve Gelişmede Rol Oynayan Faktörler Hakkında Kısa Bilgi
Sağlıklı bir yaşam için doğumdan itibaren çeşitli faktörler büyüme ve gelişmeyi etkiler. Genetik, hormonal, beslenme ve fiziksel çevre büyüme ve gelişmede rol oynayan başlıca faktörlerdir.
a. Genetik
Anne ve babadan çocuklara geçen bazı kalıtsal özellikler büyüme ve gelişmeyi etkiler. Boy uzunluğu, şişmanlık bu özelliklerden ikisidir.
b. Hormonal
Normal bir büyüme için birçok hormona gereksinim vardır. Büyüme ve gelişme için büyüme hormonu ve tiroksin hormonuna ihtiyaç duyulur. Ergenlikte ise yumurtalık ve testis hormonları etkilidir.

c. Beslenme
Çocukların büyüme ve gelişmesinde önemli olan faktörlerden biri de beslenmedir. Sağlıklı bir büyüme için yeterli ve dengeli beslenmeye gereksinim vardır. Büyüme ve gelişme döneminde, çocukların yetersiz beslenmesi bedensel ve zihinsel gelişimi olumsuz yönde etkileyebilir. Bu durumda örneğin sıklıkla beslenme yetersizliğine bağlı kansızlık ortaya çıkar.
d. Fiziki çevre
Her yönüyle sağlıklı bir çevre her yaştaki insanlar için önemlidir. İçme sularının temizliği, uygun iklim koşulları, temiz hava insan sağlığını olumlu yönde etkiler. Zararlı ışınlar, atıklar, gürültü vb. etmenler ise olumsuz yönden etkiler. Sağlıklı bir fiziki çevre özellikle anne karnındaki bebek ve büyümekte olan çocuklar için önemlidir.

buyumevegelismeetkiedenfaktor

Olumsuz bazı etkenler gebelik döneminde zararlı sonuçlara yol açabilir.
– Gebeliğin ilk üç ayında kızamıkçık gibi virüs nedenli hastalık geçirilmesi doğuştan sarılık, kalpte bozukluk, zekâ geriliği gibi durumlara neden olabilir.
– Röntgen gibi zararlı ışınlar, ilaçlar, sigara, alkol doğuştan gelen birçok hastalık ve anormal duruma yol açabilir.
Sağlıklı dünyaya gelen bebeklerin büyüme ve gelişmesi için hava, su, besinler ve yaşanan ortamın sağlık koşulları yeterli olmalıdır. Kirli hava ve sigara dumanı çocuklarda akciğer hastalıklarına yol açabilir. Büyüme hormonu uykuda daha fazla salgılandığından uyku ve dinlenmeye yeterli zaman ayrılmalıdır. Spor ve beden eğitimi ise kasların ve kemiklerin güçlenmesini sağlar.

Bir çocuğun kütle artışı ve boy uzaması normal yaşıtlarından elde edilmiş standart değerler ile karşılaştırılarak kontrol edilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.