Bilimsel Araştırma Hakkında Kısa Bilgi

Bilimsel Araştırma
Bizler öğrenci olarak ödevlerimizi yaparken çoğu kez araştırma yaparız. Hazırlayacağımız konu üzerinde çeşitli kaynaklardan yararlanırız. Çevremizdeki sorunları çözmeye çalışırken bilimsel düşüncelere yer veririz. Günlük yaşamda karşılaştığımız sorunları bilimsel bir bakış açısı ile çözmeye çalışırız. Bu nedenle bilimsel düşünceyi öğrenmek derslerimize de olumlu katkılarda bulunur.

Bugüne kadar hangi konularda araştırma yaptınız? Araştırma yaparken hangi aşamaları izlediniz? Hangi kaynaklardan yararlandınız? Ulaştığınız sonuçlar neler oldu?
1. Araştırma konusunun belirlenmesi
Öncelikle araştırma yapacağımız konuyu belirlememiz gerekiyor. Her konuda araştırma yapabiliriz. Örneğin; çevremizdeki çöp sorununu nasıl çözebiliriz? Madenlerimizi nasıl değerlendirebiliriz? Türk dilini korumak ve geliştirmek için neler yapabiliriz? Tüketici hakları konusunda neler biliyoruz? vb. konular araştırma konusu olabilir.
2. Araştırma konusunu seçme nedeni
Araştırma yapacağımız konuyu seçme nedenimizi açıklamamız gerekir. Bir ödev çalışması, bir konu hakkında bilgi edinme, merak edilen konu ile ilgili araştırma vb. nedenler konu seçme nedenlerimizden biri olabilir.
3. Araştırma konusu ile ilgili verilerin toplanması
Seçtiğimiz konuyla ilgili bilgiye ulaşabilmemiz için hangi kaynaklardan araştırma yapmamız gerektiğini bilmemiz gerekir. Bunun için okul kütüphanesinden, kitaplıklardan, İnternet’ten yararlanabiliriz. Ayrıca aile bireylerimizden de yardımcı olmalarını isteyebiliriz.

deney-yapan-ogrenciler

ders-calisan-ogrenci

Yararlandığımız kaynakların kaynakçasını oluşturmalıyız. Kaynakçada sırası ile yazar adı, kitabın adı, basıldığı yer ve yılı, ilgili cilt ve sayfa numarası yazılmalıdır.
4. Toplanan verilerin değerlendirilmesi
Kaynaklardan topladığımız verileri okuyup değerlendirme yapmalıyız.

Konumuzun açıklanmasında kullanacağımız bilgileri yazılı hâle getirirken konumuzla ilgisi olmayan bilgileri ayıklamamız gerekir. Kaynaklardan elde ettiğimiz notları, bilgileri konularına göre sınıflandırıp sıraya koymalıyız.
5. Metin düzenlenmesi
Kaynaklardan ulaştığımız bilgilerden yararlanarak metnimizi oluşturmalıyız. Metni oluştururken bilgileri aldığımız kaynakları dipnot ile göstermeliyiz.

Yararlandığımız kaynaklardan konumuzla ilgili görsel materyaller de bulabiliriz. Bunları araştırma basamaklarına uygun olarak sıraya koyabiliriz. Böylece araştırma raporumuzu daha ilgi çekici hâle getirebiliriz.

Araştırmalarımızda yukarıda belirttiğimiz yol izlenirse yazacağımız metinler bilimsel değer taşıyacaktır. Unutmayalım ki bilim adamları da çalışmalarında bilimsel araştırma basamaklarını kullanarak sonuca ulaşmaktadırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.