Bilgisayarda Hafıza Tipleri Hakkında Kısa Bilgi

Bilgisayarda Hafıza Tipleri Hakkında Kısa Bilgi

RAM (Random Access Memory): Bilgisayarın çalışmaya başladığı andan itibaren başta işletim sistemi dosyaları olmak üzere çalışan tüm programlara ait dosyaları, veri ve bilgileri üzerinde tutan geçici bellek birimidir.RAM, bilgi­sayarın açıldığı anda etkin duruma gelir ve bilgisayar açık kaldığı sürece etkinliğini sürdürür. Bilgisayar kapandığında ise RAM’deki bilgiler tamamen kaybolur.

ROM (Read Only Memory): Sadece okunabilen, silinemeyen ve değiştirilemeyen bellektir. Bilgisayara nasıl çalışa­cağını ve ne yapacağını bildiren komutlar ROM’da saklanır. ROM bellek dört çeşittir.

  • MPROM (masceble programmable read only memory-maske programlı ROM): Özel bir program veya verici maskelemek amacıyla kullanılan üretici tarafından programlanan ROM çeşididir.
  • PROM (programmable read only memory-programlanabilir ROM): Kullanıcı tarafından ROM programlayıcı adı verilen özel bir devre ile sadece bir defa programlanabilen ROM türüdür.
  • EPROM (erasable programmable read only memory-silinebilir programlanabilir ROM): Morötesi ışık ile sili­nebilir, içerisindeki bilgiyi yıllarca koruyabilen ROM çeşididir.

EEPROM/FLASH ROM (erasable programmable read only memory-silinebilir programlanabilir ROM):

Devredeyken elektriksel yolla bir kısmı ya da tamamı değiştirilebilen, silinebilen ve yeniden veri yüklenebilen bir ROM türüdür. Günümüzde yaygın olarak bu tür ROM’lar kullanılır.

ram

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.