Bilgisayar Kullanımında Sağlık Hakkında Kısa Bilgi

Bilgisayar Kullanımında  Sağlık Hakkında Kısa Bilgi
Bilgisayar kullanımında kullanıma bağlı sağlık sorunlarının yaşanmaması ve güvenli bir çalışma ortamının oluşturulması için aşağıda belirtilen hususlara dikkat edilmesi gerekir:

a. Elektrik Kablolarının Güvenilirliği
Bilgisayara, ekrana, yazıcıya ve diğer çevre birimlerine enerji, prize bağlanan elektrik kablolarından sağlanır. Elektrik kablolarının güvenliği için aşağıdaki hususlara dikkat edilmelidir:
• Bilgisayarın fişi, toprak hatlı ve sigorta bağlantısı yapılmış elektrik prizine takılmalıdır.
• Bilgisayar için kullanılan kablo, piriz ve fişler TSE standartlarına uygun olmalıdır.
• Elektrik kablolarının yalıtkan plastiğinde açıklık veya zedelenme olmamalıdır.
• Bozuk veya yıpranmış elektrik kabloları hemen değiştirilmelidir.
• Elektrik fişlerinin metal kısımlarına dokunulmamalıdır.
• Bilgisayar çalışırken elektrik fişleri prizden çıkarılmamalıdır.

b. Güç Noktalarının (Prizleri) Fazla Yüklenmesini Önleme
Bilgisayarlar için topraklı priz kullanılması gerekir. Kırık veya yerinden çıkmış prizlerin tamir edilmesi için ilgili kişilere haber verilmelidir. Bilgisayarın kurulması sırasında prizlere fazla fiş takılmaktadır. Sırası ile sayacak olursak, ekranın fişi, sistem biriminin fişi, modemin fişi, yazıcının fişi, hoparlörün fişi aynı prize takılmaya çalışıldığında, priz eğer bu gücü sağlayacak standartta değilse yangın, elektrik kontağı gibi tehlikeler meydana gelebilir. Bu nedenle tek prize yüklenmeden daha fazla fiş takılabilecek özellikte prizler kullanılmalıdır. Güç kaynağı kullanılıyorsa bu cihazın, elektriğin devamı sağlama süresinin sınırlı olduğu unutulmamalıdır.

c. Hatalı Kullanıma Bağlı Ağrılar
Hatalı bilgisayar kullanımı ile kullanıcılar bel, boyun tutulması, eklem ağrıları, burkulmalar ve incinmeler, işitme problemleri, çınlama, görme sorunları, baş ağrısı, stres gibi rahatsızlıklar ile karşı karşıya kalabilir.

ç. Hatalı Kullanıma Bağlı Göz Problemleri
Bilgisayarın çok uzun süre kullanılması durumunda gözde ya da görme kalitesinde birtakım problemler meydana gelebilir. Ekrana çok yakından veya çok uzaktan bakmak da bu soruna neden olabilir. Meydana gelen bu geçici rahatsızlığa göz yorgunluğu adı verilir. Göz yorgunluğunun belirtileri; gözlerde yanma ve batma, bulanık görme, kuruluk hissi, sulanma, kaşıntı, gözleri kısarak bakma, gözle-de kızarıklık, çift görme, net görememe, ışığa karşı duyarlılık, göz etrafında ve arkasında ağrılardır.
Göz problemleri ile karşılaşıldığında mutlaka doktara gidilmeli ve onun tavsiyelerine uyulmalıdır (Resim 1.10).

d. Duruş Bozuklukları
Duruş bozuklukları ile karşılaşmamak için kas, iskelet sisteminin dengede olması ve organların işlevlerinin iyi bir şekilde yürütülmesi sağlanmalıdır. Otururken ayaklar yere tam olarak değmeli, dizlerin yüksekliği kalçadan aşağı olmamalı, sandalyenin arkası sırtın alt ve belin üst kısımlarına dayanmalıdır. Sandalyenin desteği uygun olmalı, sandalyenin ucuna değil, arka kısmına tam olarak oturmalıdır. Bilhassa çocukluk çağında iyi duruş özellikleri dikkatlice uygulanmalı herhangi bir fiziksel bozukluk ortaya çıkmadan önlenmelidir

bilgisayar_masasinda_oturus

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.